کشوری علم مدار و صنعتی نیستیم، بیکاری فارغ التحصیلان دلیلی برای تحصیل در مقاطع بالاتر!

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز دلیل کاربرد نداشتن ریاضی در ایران را علم مدار و صنعتی نبودن کشور دانست و گفت: در ایران فرق چندانی بین ریاضی کاربردی و محض نیست و اغلب افرادی که ریاضیات کاربردی می خوانند، در حوزه ریاضی محض مشغول به کار می شوند. همچنین در کشور چون فارغ التحصیل کارشناسی شغل پیدا نمی کند، وارد مقاطع تحصیلی بالاتر می گردد تا ببیند در آینده چه برایش پیش می آید.

کشوری علم مدار و صنعتی نیستیم، بیکاری فارغ التحصیلان دلیلی برای تحصیل در مقاطع بالاتر!

دکتر محمدحسن شیردره حقیقی در گفت وگو با وبلاگ اخبار تصویری، با اشاره به صندلی خوب ریاضی ایران در جهان گفت: در بیشتر گرایش های ریاضی محض از کشورهای پیشرو جهان هستیم، اما در گرایش های کاربردی ریاضی متاسفانه تا حدی از بقیه کشورها عقب هستیم.

وی درباره علت کاربرد نداشتن ریاضی در جامعه گفت: بخشی از مشکل کاربرد نداشتن ریاضی در جامعه به برنامه ریزی دولتی مربوط است و چون دانشگاه های دولتی هم موظفند سیاست های دولت را اجرا نمایند در ایجاد تغییرات در راستای کاربردی کردن دانش ریاضی ناتوانند. همین مشکل در رشته های فنی هم وجود دارد، چون آن ها هم صرفا در دوره کارشناسی با توجه به یک برنامه معین تعدادی دانشجو تربیت می نمایند، در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری هم چون هر استادی مجبور است تعدادی دانشجوی دکتری بگیرد و مقاله چاپ کند، درواقع وقتی برای پرداختن به کاربرد دانش نمی ماند و این چرخه باطل فشار دولت به دانشگاه ها و تربیت نیروهای ناکارآمد مدام تکرار می گردد.

وی با اشاره به این که دلیل اجرای طرح کهاد برای دانشجویان ریاضی آشنا کردن آن ها با کاربرد دانش ریاضی است، اجرای این طرح را در دانشگاه شیراز چندان موفق ارزیابی نکرد و گفت: بیشتر افرادی که به جای برخی دروس ریاضی، کهاد رشته های دیگر را انتخاب می نمایند، برای مقطع ارشد دوباره وارد رشته ریاضی می شوند و چون برخی دروس را در کارشناسی نگذرانده اند، در دوره کارشناسی ارشد ضعیف عمل می نمایند. این معضلی است که در بقیه دانشگاه های کشور هم وجود دارد.

شیردره حقیقی ضمن مقایسه تعداد فارغ التحصیلان ریاضی در ایران و دیگر کشورهای جهان گفت: تعداد ورودی دانشکده ریاضی شیراز در مقطع کارشناسی 50 نفر است، اما دانشگاهی متناسب با شیراز در کشوری مانند کانادا بین 10 تا 15 نفر ورودی دارد؛ زیرا تعداد دانشجویی که جذب می گردد، متناسب با احتیاج روز جامعه است.

این استاد ریاضی ادامه داد: دانش آموختگان ریاضی درایران بعد از کارشناسی اگر بتوانند وارد تدریس، بانک یا اپراتوری کامپیوتر می شوند. در خارج از کشور هم برای یک فارغ التحصیل کارشناسی ریاضی همین مشاغل وجود دارد، اما چون تعدادشان کم است، در ورود به بازار کار دچار مشکل نمی شوند و تعداد کمی به فکر ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می افتند؛ اما در ایران چون فارغ التحصیل کارشناسی شغل پیدا نمی کند، وارد مقاطع تحصیلی بالاتر می گردد تا ببیند در آینده چه برایش پیش می آید.

رییس بخش ریاضی دانشگاه شیراز با بیان این که آموزش ریاضی در ایران فرق چندانی با خارج از کشور ندارد، برنامه درسی ریاضی در ایران را تقریبا منطبق با برنامه درسی ای دانست که در دانشگاه های آمریکا ارائه می گردد.

دکتر شیردره حقیقی درباره کارآفرینی در سطح دانشگاه برای دانشجویان ریاضی در دانشگاه شیراز گفت: چون تعداد دانشجویان ریاضی زیاد است و این ها بعد از فارغ التحصیلی متقاضی شغل هستند، سعی کردیم در حد خودمان فعالیت هایی در راستای کارآفرینی داشته باشیم؛ مثلا در بخش ریاضی با حمایت بنیاد نخبگان استان فارس گروهی ایجاد گردیده که دانشجویان با توجه به مفاهیم ریاضی بازی های کامپیوتری طراحی می نمایند یا گروه دیگری از دانشجویان با هدایت اساتید وسایل آموزشی ریاضی درست می نمایند. البته من نمی دانم که این فعالیتها تا چه حد موفقیت آمیز خواهد بود، ولی این تغییر رویه در دانشجویان ایجاد گردیده که خودشان به دنبال کسب مهارت برای ورود به بازار کار هستند و ما هم تا جایی که ممکن باشد، همراهی می کنیم. البته بخش ریاضی به طور رسمی وارد کار نگردیده است؛ اما در کوشش هستیم تا تغییرات لازم را ایجاد کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز درباره متقاضیان عضویت در هیئت علمی دانشگاه ها در رشته ریاضی گفت: جذب هیئت علمی در رشته ریاضی به دلیل تعداد بالای متقاضیان و شرایط سخت عضویت سخت گردیده، به طوری که برای هر صندلی هیئت علمی در حال حاضر حدود 100 متقاضی وجود دارد.

وی مراودات علمی بین المللی بین بخش ریاضی دانشکده علوم دانشگاه شیراز و دانشگاه های خارج ازایران را در سطح فردی توصیف و اعلام نمود: دانشگاه و وزارت علوم از حضور دانشجویان دکتری برای گذراندن فرصت مطالعاتی در خارج از کشور حمایت می نمایند، اما اغلب این مراودات به صورت فردی و بیشتر میان اعضای هیئت علمی است. البته دانشگاه شیراز با دانشگاه درسدن آلمان تفاهم نامه همکاری داشته، اما طوری نبوده که افراد دو دانشگاه مدام در حال رفت وآمد و دادو ستد علمی باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کشوری علم مدار و صنعتی نیستیم، بیکاری فارغ التحصیلان دلیلی برای تحصیل در مقاطع بالاتر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشوری علم مدار و صنعتی نیستیم، بیکاری فارغ التحصیلان دلیلی برای تحصیل در مقاطع بالاتر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید