چند سریال درگیر کرونا شدند؟

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، درست یا غلط، در روز های گذشته کریم اکبری مبارکه ـ بازیگر سریال جشن سر برون ـ قربانی فراوری پروژه ای تصویری در شرایط کرونا لقب گرفت. اما عوامل فراوری سریال تاکید دارند که دقیقا نمی توان گفت، او چه زمان و چگونه به این ویروس منحوس مبتلا شده است.

چند سریال درگیر کرونا شدند؟

بیش از 10 ماه از اعلام رسمی شیوع کرونا در کشور می گذرد و این ویروس همچنان به تاخت و تاز ادامه می دهد؛ مبتلا می نماید و قربانی می گیرد.

کرونا مدت هاست که به حوزه فرهنگ و هنر هم راه پیدا نموده است و در این بین همکاری با فراوری سریال ها و پروژه های تلویزیونی، به دلیل کثرت حضور افراد در یک محیط و همچنین ناگزیری از برداشتن ماسک ها مقابل دوربین، از پرخطرترین مشاغل محسوب می شوند.

از اردیبهشت ماه سال جاری که خبر ابتلای چند نفر از عوامل یک سریال تلویزیونی به گوش رسید تا هفته های اخیر که روزانه بیش از 400 نفر از هموطنانمان جانشان را به خاطر ابتلا به کرونا از دست می دهند، عوامل فراوری پروژه های تلویزیونی علاوه بر مشکلاتی، چون بی پولی، سانسور، حساسیت های قومی و قبیله ای و ...، با معضل جدیدی هم دست و پنجه نرم می نمایند؛ کرونا این روز ها دشمن جدید و جدی پروژه های تلویزیونی است و کار را به جایی رسانده که قربانی هم می گیرد.

درست یا غلط، در روز های گذشته کریم اکبری مبارکه ـ بازیگر سریال جشن سر برون ـ قربانی فراوری پروژه ای تصویری در شرایط کرونا لقب گرفت. هرچند عوامل فراوری سریال تاکید دارند که دقیقا نمی توان گفت، او چه زمان و چگونه به این ویروس منحوس مبتلا شده است، اما قدر مسلم ذات فراوری سریال های تلویزیونی آن هم از نوع پربازیگرش چندان با پروتکل های بهداشتی که برای ممانعت از گسترش کرونا برشمرده می گردد، همخوانی ندارد.

با این همه فراوری پروژه ها با عواملی که تعدادشان گاه به بیش از 100 نفر می رسد، همچنان ادامه دارد. مدیران تلویزیون و تهیه نماینده ها اصرار دارند که پروتکل ها را سر صحنه تصویربرداری رعایت می نمایند و در عین حال آنتن را هم نمی توان خالی نگه داشت و بازیگران هم برای امرار معاش چاره ای جز همراهی ندارند.

از نخستین پروژه های تصویری که درگیر کرونا شد، سریال ایلدا بود. اردیبهشت ماه سال جاری محمد کمانگیر، بازیگر نقش فرعی این سریال سر صحنه حالش بد شد و پس از قرنطینه او را به بیمارستان رساندند. بعضی می گفتند او را در شرایطی که مشکوک به کرونا بوده است برای ایفای نقش آفیش نموده اند.

مدتی بعد مجید مظفری، از بازیگران سریال ایلدا هم نسبت به سیاست های صداوسیما برای ساخت پروژه های تلویزیونی در بحران کرونا انتقاد و اینگونه مطرح نمود که بعضی عوامل این پروژه از جمله راما قویدل ـ کارگردان ایل دا ـ بر اثر ابتلا به این ویروس، در منزل قرنطینه بوده اند.

اما علیرضا سبط احمدی، تهیه نماینده سریال ایل دا در آن موقع با ابراز گله مندی، از این قبیل خبر ها به عنوان جَوی یاد نموده بود که از سوی بعضی افراد با هدف ضربه به پروژه ای با مضمون دفاع مقدس ایجاد شده و خواسته بود که افراد جانب انصاف را رعایت نمایند.

خبر ها درباره ابتلای کارگردان و بعضی عوامل دیگر ایلدا هیچگاه مورد تایید رسمی قرار نگرفت و راما قویدل هم مدت ها بعد از این اتفاقات، وقتی با پرسشی درباره ابتلا به کرونا روبرو شد، چنین پاسخ داد من در روز هایی که به دلیل بیماری ریوی و آسم در قرنطینه بودم آزمایش کرونا ندادم و حقیقتا نمی دانم آیا به این بیماری مبتلا شدم یا نه..

اما دیگر برنامه تلویزیونی که در آن موقع دچار کرونا شد و خبرش هم رسما به تایید سازندگان رسید، مسابقه تلویزیونی میدون بود که اتفاقا با حضور مردم عادی در استودیو ضبط و پخش می شد. حجت الله ملکی و امیر شکوهی نیا، 2 داور این مسابقه تلویزیونی پس از انجام تست کرونا و مثبت اعلام شدن این تست، امکان حضور در چند قسمت پیش روی این رقابت کارآفرینی را نداشتند و پس از اینکه شرایط جسمانی شان رو به بهبودی گذاشت، به صورت مجازی و آنلاین در قسمت های بعدی همراهی با این برنامه را ادامه دادند.

خبر ابتلای مهران رجبی به کرونا در اواخر شهریور ماه سال جاری و وخامت حال این بازیگر، شوکی دیگر برای عرصه ساخت و ساز سریال بود؛ خصوصا که در ادامه اعلام شد، این بازیگر برای بازی در سریال زندگی شهید مجید شهریاری به زنجان رفته بوده است.

افزایش بدن درد و داشتن تب زیاد باعث مراجعه مهران رجبی به پزشک می گردد و در ادامه هم نتیجه آزمایش ها نشان می دهد این بازیگر پیشکسوت به کرونا مبتلا شده است. رجبی در همان زمان در یکی از بیمارستان های زنجان زیر نظر پزشکان قرار می گیرد و تا بهبودی کامل اجازه مرخصی و حتی اعزام به بیمارستانی در تهران به او داده نمی گردد.

صحنه فیلمبرداری شهید شهریاری

هرچند تهیه نماینده سریال شهید شهریاری با رد ادعای ابتلای رجبی سر صحنه ساخت سریال، شرح داده بود که او صبح روز دوشنبه وارد زنجان شده و همان بعدازظهر در بیمارستان بستری می گردد، تست گرفتند و متوجه شدند مهران رجبی به کرونا مبتلا شده است.

اما در شرایطی که به نظر می رسید غائله ها ختم به خیر شده است و پروژه های تصویری تا اینجا از ویروس منحوس کرونا جان سالم به در برده اند، خبر درگذشت یک بازیگر به دلیل ابتلا به کرونا، نشان داد که هنوز برای اینکه نفس راحتی بکشیم، خیلی زود است.

سازندگان جشن سر برون مانند دیگر همکارانشان خوش شانس نبودند؛ خبر درگذشت کریم اکبری مبارکه در شرایطی که مشغول ایفای نقش در این سریال پر بازیگر بود، بار دیگر ورق را برگرداند و دوباره نگاه ها را به خطرات احتاقتصادی بازی در پروژه های سینمایی و تلویزیونی معطوف کرد.

خانواده این بازیگر پیشکسوت مسوولان پروژه را مقصر درگذشت پدر می دانستند و عوامل پروژه که مدام با سوالات رسانه ها درباره لزوم رعایت پروتکل ها روبرو می شدند، ضمن همراهی با خانواده آن مرحوم، این نکته را گوشزد می کردند که دقیقا معین نیست مرحوم اکبری مبارکه کجا به ویروس آلوده شده است.

البته انتشار خبر ابتلای لاله اسکندری، دیگر بازیگر سریال جشن سربرون به کرونا که کمی پیش از ابتلای کریم اکبری مبارکه توسط خود این بازیگر منتشر شده بود هم بر شائبه ابتلا سر صحنه می اضافه کرد.

اما در شرایطی که هنوز ذهن ها معطوف به درگذشت کریم اکبری مبارکه بود، اعلام شد که پروژه تلویزیونی دیگری درگیر کرونا شده است. رابعه اسکویی بازیگر سریال هشت آباد (نوروز رنگی) که برای پخش در نوروز 1400 آماده می گردد، چند روزی است که کرونا گرفته و البته به گفته خودش خوشبختانه از نوع خفیف آن است. او هم اینک در هتلی در مشهد ـ شهر محل تصویربرداری سریال ـ روز های قرنطینه و بیماری را می گذراند.

اسکویی درباره حضور بازیگران در پروژه های تلویزیونی در شرایط کرونا گفته است: هر هفته سر پروژه ها از ما تست می گیرند. این نوعی بیماری است که چندان نمی توان کاری کرد. هر چقدر هم رعایت کنیم به خاطر اپیدمی بودنش باز امکان ابتلا وجود دارد و کار خاصی نمی توان انجام داد.

علی مسعودی، کارگردان این سریال هم درباره لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی در پروژه ها و ابتلای بازیگران به کرونا، چنین عنوان نموده است: ما سعی می کنیم فرایند فراوری پروژه با رعایت همه پروتکل ها باشد با این حال باز هم ممکن است فردی مبتلا گردد.

به گفته او بعد از ابتلای رابعه اسکویی به کرونا به سرعت از تمام گروه تست گرفته اند و تست ها منفی بوده است.

البته چرخه ابتلای بازیگران و عوامل پروژه های تصویری به کرونا به همین جا ختم نمی گردد؛ این ها وجه علنی قضیه است. بسیاری از هنرمندان و عوامل هم هستند که به کرونا مبتلا می شوند، اما صرفاً همکارانشان از ماجرا باخبرند.

این روز ها خبر ابتلای جلال الدین معیریان، گریمور باسابقه سینما و تلویزیون به کرونا و بستری شدن وی در بیمارستان منتشر شد که البته در ادامه معین نشد این هنرمند آیا با پروژه ای تصویری همکاری داشته است یا خیر.

در شبکه نمایش خانگی هم که با تهیه نماینده خصوصی اداره می گردد، شرایط چندان بهتر از تلویزیون نیست. خبر ها از سریال سیاوش سروش محمدزاده که بازیگرانی، چون رضا کیانیان، نیکی کریمی، امیر جعفری و میلاد کی مرام را مقابل دوربین دارد، حاکی از درگیری بعضی عوامل این پروژه با کروناست.

چندی قبل محمدرضا گلزار هم که در سریال گیسو بازی می کرد از ابتلا به کرونا خبر داده بود و البته نوید محمدزاده هم سر صحنه سریال قورباغه بود که خبر ابتلا به کرونا را رسانه ای کرد.

با این همه، اصرار ها بر ساخت سریال ها و پروژه های تصویری برای تلویزیون و شبکه نمایش خانگی که در هر نوبت فیلمبرداری، جمعیت انبوهی از عوامل را دور هم می کشاند، ادامه دارد؛ این در حالی است که با فرض رعایت تمام پروتکل های بهداشتی سر صحنه، شاید بتوان این انتظار را هم داشت که با صرف هزینه ای بیشتر و طولانی تر کردن مدت زمان ساخت، کاهش تعداد نفرات در پشت صحنه ها و همچنین تعطیلی مقطعی در هفته هایی که بیماری به اوج خود می رسد را ببینیم؛ اتفاقی که از منظر بعضی سازندگان از جمله منوچهر هادی فعلا غیرممکن به نظر می رسد.

هادی که ساخت سریال دل را در زمان شیوع کرونا به خاتمه رساند و این روز ها هم سر صحنه تصویربرداری فصل دوم از سریال عاشقانه است، از جمله افرادی است که به همراه همسرش یکتا ناصر (بازیگر) یک بار به کرونا مبتلا شدند. او چندی قبل در اظهار نظری تاکید نموده بود، به بهانه دلسوزی و نگرانی برای اهالی فیلم و سریال؛ کسانی که توصیه می نمایند سریال ها متوقف گردد، آیا تمهیدی برای معیشت اهالی سینما و ... هم در نظر گرفته اند؟

آیا فکر می کنید ما نگران جان و سلامتی خود نیستیم؟ آیا از سینماگران اگر کسی مبتلا به کرونا شده و یا از جهان رفته او را به زور سرکار آورده اند یا تهدید شده اند؟ اول باید مسایل اقتصادی هنرمندان حل گردد و بعد صحبت از تعطیلی کار ها گردد.

منبع: فرادید

به "چند سریال درگیر کرونا شدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند سریال درگیر کرونا شدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید