سعید پور اسماعیلی: نامزدهای بخش فیلم های کوتاه و مستند جشنواره فجر معین شده اند

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، تهران (پانا) - داور بخش مستند و فیلم کوتاه سی و نهمین جشنواره فیلم فجر از انتها یافتن داوری این بخش اطلاع داد.

سعید پور اسماعیلی: نامزدهای بخش فیلم های کوتاه و مستند جشنواره فجر معین شده اند

به گزارش موج، سعید پوراسماعیلی داور بخش مستند و فیلم کوتاه سی و نهمین جشنواره فیلم فجر درباره شرایط متفاوت سال جاری در پذیرش و ارزیابی فیلم های مستند و کوتاه در جشنواره فجر به خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج گفت: جشنواره فیلم فجر مستقلا فیلم های کوتاه و مستند را نمی پذیرد و خروجی دو جشنواره معتبر فیلم کوتاه تهران و سینماحقیقت را مورد ارزیابی قرار می دهد. سال جاری اما با توجه به شرایط ناشی از کرونا، همه فیلم های کوتاه بخش مسابقه جشنواره فیلم کوتاه تهران را پذیرفتند که تعدادشان زیاد هم نبود. همچنین همه فیلم های مستند بلندی که در بخش های مختلف جشنواره سینماحقیقت حضور داشتند نیز به فجر راه یافتند.

پیشنهاد ما تشکیل یک هیات انتخاب مستقل برای جشنواره فجر است

وی که معاون آموزشی انجمن سینمای جوانان ایران است و رئیس هیئت مدیره سابق انجمن فیلم کوتاه ایران بوده، با اشاره به پیگیری های انجمن سینمای جوان و صنف برای بازگشت سیمرغ فیلم کوتاه به جشنواره فجر، درباره پیشنهاد آنالیز مستقل فیلم های کوتاه برای ورود به فجر شرح داد: پیشنهاد ما در ایسفا (انجمن فیلم کوتاه ایران) و انجمن سینمای جوانان ایران به دبیران هر دوره فجر این بود که هیات مستقل انتخاب فیلم های کوتاه برای حضور در جشنواره فجر تشکیل گردد تا ورودی جدید و متفاوتی از فیلمسازان جوان به جشنواره داشته باشند.

داور بخش مستند و کوتاه این دوره جشنواره فجر تشریح کرد: با داشتن یک هیات انتخاب مستقل در این دو بخش، احتمالا فیلم های متفاوتی به جشنواره فجر می آیند چراکه ممکن است به هر دلیلی از جمله موضوعی بودن جشنواره ها یا سیاست های خاص، آثاری توسط هیات های انتخاب قبلی (جشنواره های فیلم کوتاه و سینماحقیقت) رد شوند اما شاید جشنواره فجر، با نگاه و تیم خودش بتواند آن فیلم ها را انتخاب کند.

وی در خصوص دلیل نپذیرفتن این پیشنهاد از سوی جشنواره فجر گفت: فعلا این پیشنهاد را نمی پذیرند چون با توجه به چند هزار فیلمی که به این بخش می رسد، شرایط لازم دبیرخانه ای آن مهیا نیست.

پوراسماعیلی توضیح داد: این در حالی است که صنف فیلم کوتاه همواره اعلام آمادگی نموده که این مسئولیت را در صورت پذیرش جشنواره فجر، خواهد پذیرفت. ایسفا حاضر است که سیاست ها را جشنواره فجر معین کند اما کار عملیاتی این مهم را انجمن انجام دهد یعنی کار دبیرخانه ای کند و روال پذیرفتن فیلم ها را انجام دهد و در نهایت تعداد آثاری که مورد نظر است را تحویل دهد.

در داوری آثار مستقل از جشنواره های دیگر عمل کردیم

وی درباره داوری آثار کوتاه و مستند حاضر در جشنواره فجر و اینکه آیا نتایج جشنواره فیلم کوتاه و سینماحقیقت روی داوری این آثار تاثیرگذار است، گفت: خیر، قاعدتا اینطور نیست. در جلسه جمع بندی اعلام نامزدهای فیلم کوتاه و مستند، مطلقا اعلام وضعیتی از اینکه کدام یک از این فیلم ها در چه موقعیتی قرار داشتند، نشد. جلسه جمع بندی نهایی ما برای اعلام نامزدها قبل از انتها جشنواره فیلم کوتاه بود و در خصوص جشنواره حقیقت نیز گفتگویی میان داوران نشد که ما تحت تاثیر آن، فیلمی را انتخاب کنیم و به صورت مستقل نامزدها انتخاب شدند.

پوراسماعیلی در انتها اعلام کرد: انتخاب نامزدهای بخش مستند و کوتاه سی و نهمین جشنواره فیلم فجر طی دو جلسه طولانی، مفصل و پرچالش انجام شد که به جمع بندی رسیدیم و این هیات داوری، هیاتی نبودند که به سادگی تحت تاثیر نتایج دیگر جشنواره ها قرار بگیرند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "سعید پور اسماعیلی: نامزدهای بخش فیلم های کوتاه و مستند جشنواره فجر معین شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سعید پور اسماعیلی: نامزدهای بخش فیلم های کوتاه و مستند جشنواره فجر معین شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید