ایران در صف پیش خرید واکسن کرونا

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، حیدر محمدی مدیر کل نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی کشور اظهار کرد: وزارت بهداشت، نامه پیوستن به برنامه توزیع عادلانه واکسن کرونا (کوواکس) را امضا کرده و به طور رسمی عضو این برنامه جهانی شده و در نوبت خرید این واکسن قرار گرفته است.

ایران در صف پیش خرید واکسن کرونا

به گزارش ایرنا، محمدی گفت: با توجه به پیوستن ایران به برنامه دنیای کوواکس، هر زمان که واکسن کرونا در دنیا تولید شد، ایران نیز سهمیه خود را دریافت می کند، اما در مورد اینکه ایران برای پیوستن به این برنامه پولی واریز کرده یا نه، با توجه به اینکه این موضوع در حوزه کاری سازمان غذا و دارو نیست، اطلاعی ندارم.

پیش از این، علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت گفته بود: با توافق اجرا شده بین ایران و سازمان بهداشت دنیای، این سازمان به ایران برای پرداخت هزینه پیش پرداخت خرید واکسن و عضویت در برنامه پیش خرید واکسن کرونا مهلت کافی داده و از این نظر جای نگرانی نیست.

برنامه دنیای دسترسی عادلانه به واکسن کرونا موسوم به کوواکس با مدیریت سازمان دنیای دنبال می شود و تا به امروز حدود 160 کشور دنیا به این برنامه پیوسته اند. این برنامه به دنبال این است که بعد از تولید واکسن تاییدشده کرونا حدود 2 میلیارد دوز از این واکسن را تا خاتمه سال 2021 در بین کشور ها توزیع کند و کارکنان سیستم های سلامت در اولویت دریافت این واکسن هستند.

بیش از 140 شرکت دارویی و تولید واکسن در دنیا برای تولید واکسن کرونا فعالیت می کنند که تعدادی از این شرکت ها در آمریکا، اروپا و چین در این زمینه به دستاورد هایی رسیده و وارد فاز انسانی تولید این واکسن شده اند.

به گفته سعید نمکی، وزیر بهداشت، ایران نیز همپای دنیا تحقیقات برای تولید واکسن کرونا را در چند مرکز تحقیقاتی دنبال می کند. یکی از این مراکز، یکی از شرکت های دارویی زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است.

وزیر بهداشت اوایل مهر 99 گفت: مراحل مختلف کار را برای تولید واکسن کرونا را دنبال کرده ایم. آزمایش بر نمونه حیوانی میمون هم اجرا شده و نتایج بسیار خوبی گرفتیم و در دو تا سه هفته آینده کار آزمایش واکسن بر نمونه انسانی را آغاز خواهیم کرد.

نمکی گفت: تمام اقدامات تولید واکسن در ایران منطبق بر استاندارد های بین المللی و پروتکل های سازمان دنیای بهداشت و سازمان غذا و دارو است و گزارش این اقدامات به سازمان دنیای بهداشت نیز ارائه می شود.

محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) 22 مهر امسال از نهایی شدن مراحل ساخت واکسن کرونا توسط محققان جوان این ستاد خبر داد و گفت: تست حیوانی واکسن کرونا که بر روی میمون انجام شد، موفقیت آمیز بود.

منبع: فرارو

به "ایران در صف پیش خرید واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در صف پیش خرید واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید