پیش بینی سرطان تخمدان با یاری هوش مصنوعی

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، پژوهشگران انگلیسی و استرالیایی، نرم افزاری ابداع نموده اند که می تواند بینش جامع تر و دقیق تری در خصوص سرطان تخمدان ارائه دهد.

پیش بینی سرطان تخمدان با یاری هوش مصنوعی

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران کالج سلطنتی لندن(Imperial College London) و دانشگاه ملبورن(University of Melbourne) استرالیا پیروز شده اند با یاری هوش مصنوعی، سرطان تخمدان را بسیار دقیق تر از روش های کنونی پیش بینی نمایند. آنها همچنین، از عهده پیش بینی مؤثرترین درمان برای بیماران مبتلا به این سرطان نیز برآمدند.

سرطان تخمدان، ششمین سرطان متداول در زنان است و معمولاً زنانی که به مرحله یائسگی وارد می شوند و یا سابقه خانوادگی این بیمارای را دارند، تحت تأثیر قرار می دهند. شاید تشخیص زودهنگام این بیماری بتواند به نجات بیماران یاری کند.

پزشکان، سرطان تخمدان را با یاری روش های گوناگونی از جمله آزمایش خون انجام می دهند و سپس از سی تی اسکن یاری می گیرند. این کار به آنها یاری می نماید میزان گسترش بیماری را تشخیص دهند و نوع درمان مناسب را مشخص نمایند اما اسکن ها نمی توانند بینش کاملی از نتایج احتمالی درمان بر بیماران ارائه دهند؛ در نتیجه این گروه پژوهشی برای تشخیص میزان تهاجم تومورها، نرم افزاری موسوم به تکس لب(TEXLab) ابداع کردند و آن را بین سال های 2004 تا 2015، روی نمونه بافت 364 زن مبتلا به سرطان تخمدان مورد آزمایش قرار دادند.

پژوهشگران باور دارند که این فناوری می تواند به پزشکان یاری کند تا بهترین درمان را با سرعت بیشتر برای بیماری ها پیدا نمایند و راه را برای ارائه درمان های شخصی سازی شده هموار سازند. آنها امیدوارند که بتوان با این فناوری، بیماران مبتلا به سرطان تخمدان را براساس نوع سرطان آنها در گروه های متفاوت طبقه بندی کرد.

پروفسور اریک آبوآجی(Eric Aboagye)، استاد کالج سلطنتی لندن و نویسنده ارشد این پژوهش گفت: به رغم پیشرفت های انجام شده در درمان سرطان، میزان نجات بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته تخمدان، بسیار پایین است؛ در نتیجه احتیاج به روش های جدید برای درمان این بیماری، به شدت احساس می گردد. فناوری ما می تواند اطلاعات جامع تر و دقیق تری را در خصوص نحوه واکنش بیماران به درمان های متفاوت ارائه دهد و به پزشکان یاری کند تصمیمات بهتر و هدفمندتری در این مورد بگیرند.

پروفسور آن دریا روکال(Andrea Rockall)، از نویسندگان این پژوهش گفت: هوش مصنوعی می تواند روش درمانی و نتایج حاصل از آن را بهبود بخشد. نرم افزار ما، نمونه ای از این توانایی هوش مصنوعی است و ما امیدواریم بتوانیم از این ابزار برای مراقبت و درمان بیماران مبتلا به سرطان تخمدان استفاده کنیم.

این نرم افزار، چهار ویژگی زیستی تومور یعنی ساختار، شکل، اندازه و آرایش ژنتیکی را مورد آنالیز قرار می دهد تا به تشخیص درستی دست پیدا کند.

پژوهشگران، نتیجه به دست آمده از نرم افزار را با نتایج آزمایش خون بیماران مقایسه کردند و دریافتند که تشخیص نرم افزار، تا چهار برابر دقیق تر از روش های استاندارد کنونی است.

آبوآجی اضافه نمود: شاید بتوان از این فناوری برای شناسایی بیمارانی که واکنشی به درمان های استاندارد نشان نداده اند، استفاده کرد و درمان های جایگزینی را به آنها پیشنهاد داد.

این پژوهش، در مجله Nature Communications به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیش بینی سرطان تخمدان با یاری هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی سرطان تخمدان با یاری هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید