نابرابری امکانات در محله ها

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، دکتر گیتی اعتماد - استاد دانشگاه و کارشناس معماری: میزان رضایتمندی شهروندان از محله ای که در آن سکونت دارند، به فضا و ساختار شهری و همچنین خدمات و امکاناتی که در آنجا دریافت می نمایند بستگی دارد.

نابرابری امکانات در محله ها

کیفیت و سرانه حمل ونقل عمومی، فضای سبز، مدرسه و مراکز آموزشی، مدیریت پسماند، نظافت و پاکیزگی کوچه و خیابان، بهداشت و درمان، مراکز تفریحی و ورزشی، آرامش و نبود ترافیک از جمله مواردی است که در میزان رضایتمندی شهروندان از محل زندگی شان تأثیر مستقیم دارند. مناطق 5 و 22 با مناطق 9 و 21 به لحاظ جغرافیایی فاصله چندانی ندارند، اما از نظر امکانات، سرانه و کیفیت زندگی شکاف عمیق و اختلاف زیادی بین آنها وجود دارد. آمار و ارقام نشان می دهد که کمبود سرانه در مناطق 9 و 21 به مراتب بیشتر از دو منطقه دیگر است.

بافت فرسوده، بافت صنعتی، تراکم جمعیت، کوچه ها و خیابان های اغلب تنگ و باریک و بعضاً بن بست، نداشتن دسترسی به ایستگاه مترو و بی. آر. تی، نازل بودن میزان و کیفیت خدماتی که شهرداری به محله ها می دهد، ترافیک و دور بودن از مراکز خرید و اماکن تفریحی، کیفیت پایین و سرانه کم مراکز آموزشی به ویژه مدارس و مهدکودک ها از جمله موارد و مشکلاتی است که در اغلب محله های مناطق 9 و 21 به چشم می خورد. در نقطه مقابل اغلب محله های مناطق 5 و 22 از این لحاظ مشکل و کمبود چندانی ندارند. بیشتر محله ها در مناطق شمال غرب تازه ساز است و بناها و ساختمان ها نیز مدرن و نوسازند. تفاوت زیاد قیمت مسکن در این مناطق به خوبی میزان رفاه و رضایتمندی ساکنان آنها را نشان می دهد و نسبتاً شاخص خوبی برای سنجش این موضوع است. در مناطق و محله هایی که ملک گران تر است، رفاه و امکانات در آنها بیشتر است و ساکنانش رضایت بیشتری دارند.

منبع: همشهری آنلاین

به "نابرابری امکانات در محله ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نابرابری امکانات در محله ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید