منارجنبان خسته از تکان های شدید

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، یکی از معروفترین و بی نظیرترین آثار تاریخی اصفهان است، که نه فقط در ایران که در دنیا شهره عام و خاص است. منارجنبان دو ساختمان دارد یکی ساختمان منارها که بر روی ساختمان مقبره پیر علامه عمو عبدالله کارلادانی بنا شده، تاریخی که بر روی قبر این پیر عارف حک شده است سال 716 هجری قمری را نشان می دهد کارشناسان نیز اعتقاد دارند که این بنا متعلق به قرن هشتم هجری است.

منارجنبان خسته از تکان های شدید

به گزارش خبرنگار وبلاگ اخبار تصویری، در این مکان ابتدا مقبرعمو عبدالله کارلادانی بنا شده و سپس برای جذب مردم به این مقبره با توجه به فاصله اش از شهر اصفهان تصمیم گرفته شده است که یکی از جذاب ترین بناها از نظر معماری یعنی منارهای جنبان بر فراز آن ساخته گردد هرچند این موضوع یکی از حدسیات کارشناسان به حساب می آید، اما ظاهراً این حدس جدی به نظر می رسد.

در این زمینه مرتضی فرشته نژاد کارشناس مرمت و معماری آثار تاریخی که خود از 50 سال گذشته در جریان مرمت این بنا بوده است در خصوص وضعیت منارجنبان طی سالیان متمادی به خبرنگار وبلاگ اخبار تصویری اینگونه شرح می دهد: این دو منار پس از ساختمان مقبره ساخته شده و چون اصفهان تا کارلادان یک منزل راه بوده است و اینجا نیز قبرستانی مهم به حساب می آمده و قبر این پیر عارف هم در این قبرستان وجود داشته، احتمالاً این منارها را به این شکل ساخته اند که حرکت کند.

وی می افزاید: ضمن مرمت هایی که طی 50 سال گذشته انجام داده ایم متوجه شدیم دو درز انبساط بین ساختمان مناره ها و ساختمان مقبره موجود است. در آن موقع به دلیل اینکه هرکسی می توانست بالای مناره ها حضور پیدا کند و کنترلی نبود همواره داخل این درزها پر از سنگ و زباله بود تصمیم بر این شد که میان این درزها با ورقه های لاستیک پر گردد تا مسئله ای برای بنا پیش نیاید.

این کارشناس مرمت و معماری بناهای تاریخی معتقد است معمار سازنده لازم دیده که این درزها وجود داشته باشد تا زمانی که مناره ها حرکت می نماید دچار فرسودگی مضاعف نگردد، اما متاسفانه به دلیل حضور افراد از سراسر دنیا و ایران برای تکان دادن این منار و اصرار برای اینکه هر فرد خودش این کار را انجام دهد این بنا را دچار چالش نموده بود، به همین دلیل 40 سال پیش تصمیم بر این شد که سیمیلاتور یا شبیه سازی تعبیه گردد تا مردم با قرار دریافت در آن حس حرکت های منار را داشته باشند و منار نیز آسیبی نبیند.

فرشته نژاد با انتقاد از اینکه متاسفانه طی سالیان گذشته هیچکس به مقبره پیر عارف در زیر این مناره ها توجه ننموده و امروز هم توجه نمی نماید بلکه همه به دنبال تکان دادن منارها بوده و هستند، می گوید: منارجنبان اسباب بازی نیست و این منار فقط در زمان خودش جاذبه برای ورود افراد به این قبرستان داشته است و قرار بوده بازدید کنندگان را با پیر عارف دفن شده در این بنا آشنا کند اتفاقی که به طور کلی به فراموشی سپرده شده و این موضوع احتیاجمند فرهنگ سازی است.

وی با اشاره به اینکه تکان های متعدد به این بنا طی سالیان گذشته موجب شده تا در طول این سال ها مدام این بنا احتیاجمند تعمیر باشد، تاکید می نماید: برای جلوگیری از تخریب بنا قرار بر این شد که یک بار پیش از ظهر و یک بار بعد از ظهر این بنا تکان بخورد این تصمیم بیش از 30 سال پیش اتخاذ شد، اما مسئولان وقت ایراد دریافتد که مسافران از شهرهای مختلف می آیند تا این بنا را تکان بدهد هرچه اصرار کردیم که به صلاح بنا نیست کسی گوش نکرد.

این کارشناس مرمت و معماری بناهای تاریخی با انتقاد از تکان های متعدد منارجنبان که موجب فرسایش بنا شده است، ادامه می دهد: این مناره ها برای تکان های متعدد طراحی نشده است و فرسایش آجرهای پشت بام و خود مناره ها شاهد این مدعا هستند جالب است بدانید که آجرهای این منارها بارها مورد مرمت واقع شده است.

فرشته نژاد با بیان اینکه تنها چیزی که سالیان متمادی است روی آن تاکید نمی گردد شناخت پیر عارفی است که زیر این مناره ها قرار گرفته است، می گوید: طی 50 سال گذشته به اصطلاح معماران این منارها را پیاده و سوار نموده ایم چراکه دچار شکستگی شدید شده بودند. امروز هم همچنان به مسئولان امر که این منار زیر نظرشان اداره می گردد می گویم که منارجنبان اسباب بازی نیست و باید از آن نگهداری کنید.

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، چندی پیش فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که در آن عنوان می شد که آجرهای یکی از مناره های منارجنبان در حال سقوط است هرچند که در همان زمان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در گفت و گو با وبلاگ اخبار تصویری این موضوع را کذب محض دانست، اما به هر حال سخنان مرتضی فرشته نژاد به عنوان فردی که مرمت این بنا را طی ادوار مختلف دنبال نموده است نشان می دهد که این بنا بیش از پیش به نگهداری احتیاج دارد و هرچند این فیلم کذب بوده است، اما منارجنبان باید از تکان های بیش از این معصون بماند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "منارجنبان خسته از تکان های شدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منارجنبان خسته از تکان های شدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید