مشکل ساده ای که برای توسعه باید حل گردد...

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری، فرهنگ سازی و آموزش شهروندی را گام موثری در اجرای تفکیک زباله از مبداء دانست و اظهار کرد: اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در این شهر نیازمند مشارکت عمومی شهروندان است.

مشکل ساده ای که برای توسعه باید حل گردد... عباس رجبی در گفت وگو با وبلاگ اخبار تصویری اظهار کرد: تفکیک از مبدا نشان دهنده اوج مشارکت و تعامل فرهنگی شهروندان در بحث کلان مدیریت پسماندهای شهری است. اساس طرح تفکیک از مبدا بر پایه آموزش همگانی و جلب مشارکت مردمی، توجه به آداب و عادات اجتماعی و استفاده از نیروهای مجرب است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری اظهار کرد: به منظور ارتقای سطح دانش عمومی و فراهم شدن بستر فرهنگی و اجتماعی مناسب، باید آموزش گسترده ای به وسیله رسانه های گروهی انجام گردد.

رجبی توضیح داد: امروزه مدیریت پسماند یکی از ضروری ترین محورهای توسعه پایدار است و جلوگیری از آسیب رسانی به محیط زیست، آلوده نشدن آب های زیرزمینی، بازیافت و پردازش پسماندها از نتایج مدیریت صحیح و جامع پسماندهاست.

مدیریت پسماند نیازمند ارتقای سطح فرهنگ عمومی

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری اظهار کرد: اقدامات فرهنگی جهت تبیین مفاهیم مدیریت پسماند و فرهنگ سازی در جامعه با هدف کاهش سرانه زباله فراوریی و اجرای تفکیک از مبدا با چاپ کتابچه شعر و نقاشی و توزیع آنها به صورت رایگان در مدارس انجام شده است.

رجبی، فرهنگ سازی و آموزش شهروندی را گام موثری در اجرای این طرح عنوان نمود و اضافه کرد: با برنامه ریزی های انجام شده توسط کارشناسان سازمان، تاکنون به بیش از 30 هزار نفر از شهروندان در بخش های مختلف آموزش های لازم در زمینه تفکیک زباله از مبدأ ارائه شد. آموزش و فرهنگ سازی در ادارات، دانشگاه ها، مدارس، باشگاه های ورزشی، مساجد و هیات ها، نمایشگاه ها و پارک ها توسط کارشناسان آموزشی سازمان انجام شده و ادامه دارد و هم چنین در روزهای تعطیل و در مناسبت های مختلف آموزش و فرهنگ سازی در بین شهروندان به صورت ویژه در دستور کار سازمان واقع شده است.

رجبی اضافه کرد: چون بسیاری از زباله ها قابل بازیافت هستند، بهتر است همه مردم با رعایت اصول بهداشتی به تفکیک زباله هایی همچون کاغذ، شیشه، آلومینیوم، زباله های تر از خشک و سایر زباله ها بپردازند تا شهر و در نتیجه محیط زندگی سالمی را داشته باشند.

وی توضیح داد: مدیریت پسماند شهری نیازمند ارتقای سطح فرهنگ عمومی و مشارکت همه شهروندان است که در این راستا، سازمان مدیریت پسماند برنامه های آموزشی و فرهنگی متنوعی را در طول سال اجرا می نماید؛ همکاری با آموزش و پرورش و برگزاری دوره آموزشی برای دانش آموزان و معلمان، اعزام تیم های آموزشی به مناطق مختلف شهر و انجام فعالیت های تبلیغاتی در بحث تفکیک از مبدأ از جمله این اقدامات هستند.

جانمایی مخزن زباله خشک در بیش از 400 واحد آپارتمانی

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری درباره جمع آوری پسماند آپارتمان ها، اظهار کرد: طرح جمع آوری پسماندهای بازیافتی از آپارتمان های شهر ساری با جانمایی مخزن زباله خشک در بیش از 400 واحد آپارتمانی با هدف ساماندهی این نوع مواد انجام شده است. این طرح با هدف ساماندهی زباله های بازیافتی فراوریی از سوی خانوارهای ساکن آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی شروع شد که با توجه به استقبال شهروندان با جدیت بیشتری در حال گسترش است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری ادامه داد: تاکنون بیش از 400 واحد آپارتمانی تحت پوشش سازمان قرار گرفته که سطل های مخصوص زباله خشک در آن ها جانمایی شده است. سازمان مدیریت پسماند به جهت رفاه حال این شهروندان حامی محیط زیست برای جمع آوری این پسماندها، ماشین آلات مخصوص در نظر گرفته است که به صورت گردشی جهت تخلیه سطل ها به آپارتمان ها خواهند رفت.

جلوگیری از آبگرفتگی با عدم تخلیه زباله و نخاله های ساختمانی در انهار

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماندشهرداری ساری گفت: یکی از علت های اصلی آبگرفتگی در انهار و معابر سطح شهر عدم رعایت نظافت برخی از شهروندان و کسبه است، چرا که گاهی مشاهده می گردد پسماند و زباله توسط این افراد در معابر و انهار تخلیه می گردد. این امر موجب آبگرفتگی در زمان بارندگی، ایجاد بوی نامطبوع در فصول گرم سال و هم چنین محیط مناسبی برای تکثیر حشرات و حیوانات موذی و انتشار عوامل بیماری زا خواهد شد.

وی هم چنین در خصوص فعالیت پاک سازی و لایروبی انهار توسط اداره فنی سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری، اظهار کرد: این عملیات با هدف پاکیزگی شهر و پیشگیری از آبگرفتگی معابر انجام می گردد. مشارکت جدی شهروندان در عدم تخلیه زباله و نخاله های ساختمانی در انهار باعث جلوگیری از آبگرفتگی می گردد.

مشارکت شهروندان گامی موثر در بهینه سازی فرآیند تفکیک

رجبی توضیح داد: در حال حاضر سرانه فراوری پسماند در شهر ساری برای هر نفر 800 تا 850 گرم در روز است که تنها اندکی از آن را مواد غیرقابل بازیافت تشکیل می دهد، این یعنی درصد زیادی از آن، مواد ارزشمند و قابل بازیافت در پسماند شهر ساری موجود است که تفکیک آن می تواند به جلوگیری از هدر رفت ثروت ملی و اشتغال زایی منجر گردد و از آسیب های جدی به محیط زیست جلوگیری کند.

این مسئول اعلام کرد: با همراهی مردم، بهتر می توانیم طرح تفکیک از مبدا را در این حوزه اجرایی کنیم که قطعا با اطلاع رسانی و فراگیر شدن مباحث و موضوعات مختلف می توان در این زمینه حرکت موثری را به انتها رساند.

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، سازمان مدیریت پسماندشهرداری ساری، جهت تشویق و ترغیب شهروندان، هر ماه از مشترکین فعال طرح تفکیک پسماند شهر(تپش) تقدیر می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مشکل ساده ای که برای توسعه باید حل گردد..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل ساده ای که برای توسعه باید حل گردد..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید