سرانه فضای مطالعه در شهر رشت کمتر از 0.5 مترمربع است

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، خبرنگاران/گیلان مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، با بیان اینکه امروز سرانه فضای مطالعاتی در شهر رشت کمتر از نیم مترمربع برای هر صد نفر است، گفت: احداث خانه کتاب در محله دیانتی از محل سهم نیم درصدی کتابخانه های عمومی رشت صورت پذیرد.

سرانه فضای مطالعه در شهر رشت کمتر از 0.5 مترمربع است

پریسا کرمی در نشست ویژه بررسی تحقق سهم نیم درصدی کتابخانه های عمومی شهرداری ها که با حضور سرپرست شهرداری رشت برگزار گشت، ضمن ارائه گزارشی از شرایط کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، از کمبود سرانه فضای مطالعه این شهر نسبت به سایر نقاط کشور سخن گفت.

وی با بیان اینکه امروز سرانه فضای مطالعاتی در شهر رشت کمتر از نیم مترمربع برای هر صد نفر است، شرح داد: تدوین برنامه مشترک با همکاری دستگاه های زیربطی همچون شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی ضرورت دارد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، همچنین به تنها منبع درآمدی این مجموعه برای هزینه کرد در حوزه ترویج فرهنگ مطالعه در کتابخانه ها و نیز اجرای برنامه های فرهنگی اشاره و سهم نیم درصدی کتابخانه ها از درآمدهای هفتگانه شهرداری را برای رسیدن به اهداف فرهنگی در این حوزه مهم بیان کرد.

کرمی، همچنین با ارائه گزارشی از شرایط پرداخت این سهم از سوی شهرداری رشت، خواستار پرداخت بدهی های این سازمان به حساب انجمن کتابخانه های عمومی رشت شد.

وی اعلام کرد: بازسازی و تجهیز کتابخانه امام رضا(ع) و احداث خانه کتاب در محله دیانتی نیز می تواند با مشارکت شهرداری رشت و از محل سهم نیم درصدی کتابخانه های عمومی رشت از بدهی سال های گذشته شهرداری صورت پذیرد.

ناصر عطایی، سرپرست شهرداری رشت نیز، با تاکید بر اهمیت ترویج فرهنگ کتابخوانی، اظهار کرد: هرگز فضای مجازی نمی تواند جایگزین کتاب شود.

وی با اشاره به حمایت های شهرداری رشت از ترویج فرهنگ کتابخوانی، بیان نمود: شهرداری رشت همواره از فرهنگ کتاب و کتابخوانی حمایت می کند.

سرپرست شهرداری رشت تاکید کرد: مطالبات کتابخانه های عمومی گیلان از سهم نیم درصدی شهرداری نیز با اولویت بندی و به صورت هماهنگ پرداخت خواهد شد.

محمدحسن عاقل منش، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز گیلان نیز در ادامه، ضمن قدردانی از اقدامات اداره کل کتابخانه های عمومی استان برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و گسترش فضای مطالعه برای شهروندان، بیان کرد: اداره کل کتابخانه ها و مدیریت شهری می توانند با مشارکت یکدیگر نسبت به احداث فضاهای جدید برای توسعه و ترویج فرهنگ کتاب اقدام کنند.

وی در ادامه ضمن تاکید بر ضرورت تعریف و اولیت بندی پروژه های فرهنگی، از رایزنی با مسئولان اداره کل راه و شهرسازی برای اختصاص بنای نیمه کاره مناسبی در محله ساغریسازان رشت برای ایجاد کتابخانه عمومی در آن منطقه شهر رشت خبر داد.

عضو شورای شهر رشت، با اشاره به اینکه ساختمان های با قدمت فراوان در محله خواهر امام(ع) رشت قرار دارند، گفت: می توان بخشی از فضای موجود را به حوزه فرهنگ به ویژه کتابخوانی اختصاص داد.

عاقل منش اضافه نمود: سرای محله واقع در محله دیانتی نیز می تواند به یک کتابخانه تبدیل شود و شهرداری رشت می تواند در کنار خانه کارآفرینی و خانه سلامت نخستین خانه کتاب را راه اندازی کند.

وی یادآور شد: شهرداری می تواند مطالبات ناشی از سهم نیم درصدی کتابخانه ها را در قالب احداث کتابخانه و یا تجهیز و بازسازی کتابخانه ها پرداخت کند. امیدواریم همکاری مجموعه مدیریت شهری و اداره کل کتابخانه های گیلان منشا خدمات موثر برای مردم شهر رشت باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سرانه فضای مطالعه در شهر رشت کمتر از 0.5 مترمربع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانه فضای مطالعه در شهر رشت کمتر از 0.5 مترمربع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید