سازوکار تهاتر نفت خام ابلاغ نشد

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، اسپنانی گفت: مسائل و تنگنا های موجود در تامین اقتصادی و نقدینگی طرح بهسازی نیروگاه سیکل ترکیبی ری باعث شد تا به دنبال بهره گیری از ساز وکار قانونی استفاده از تهاتر نفت باشیم که تاکنون ساز و کار اجرایی آن ابلاغ نشده است.

سازوکار تهاتر نفت خام ابلاغ نشد

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ اخبار تصویری، نیروگاه گازی ری در باقرشهر استان تهران، واقع شده است که سابقه احداث آن به اوایل دهه 1350 بازمی گردد .

در حال حاضر این نیروگاه دارای 22 واحد گازی کم ظرفیت و فرسوده با راندمان بسیار پایین است که برق مورد احتیاج شبکه 230 کیلوولت جنوب تهران را تامین می نماید .

ظرفیت اولیه این نیروگاه در زمان احداث حدود 1200 مگاوات با بیش از 40 واحد گازی کوچک بوده که در آن موقع حدود یک چهارم برق کشور را تامین می کرده است، اما به دلیل از کار افتادن بعضی واحد ها و خروج و انتقال آن ها از نیروگاه و فرسودگی واحد های باقیمانده در حال حاضر ظرفیت فراوری این نیروگاه به حدود 500 مگاوات به 22 واحد گازی کوچک کاهش پیدا کرده است .

گفتنی است که واحد های باقیمانده نیز با هزینه های بالای تعمیرات و نگهداری و راندمان بسیار پایین (کمتر از 25 درصد) در حال بهره برداری است .

به همین دلیل با روح الله اسپنانی مجری طرح بهسازی نیروگاه سیکل ترکیبی ری به گفت و گویی تفصیلی پرداختیم تا از آخرین شرایط این نیروگاه باخبر شویم .

برنامه نوسازی نیروگاه ری و نحوه تامین اقتصادی بهسازی این نیروگاه به چه صورت است؟

اسپنانی:با توجه به شرایط موجود شبکه 230 کیلو ولت برق منطقه تهران و احتیاج مبرم شبکه برق جنوب شهر تهران به تامین انرژی به وسیله احداث نیروگاه جدید و همچنین جلوگیری از بروز خاموشی های گسترده در پایتخت طی سال های آینده، از اوایل سال 95 برنامه نوسازی نیروگاه ری و احداث یک بلوک سیکل ترکیبی با تکنولوژی روز و راندمان بالا در دستور کار شرکت مادر تخصصی نیروی برق حرارتی نهاده شد و پس از تصویب ریاست جمهوری براساس مصوبه شورای اقتصاد برای تامین اقتصادی آن به وسیله فاینانس خارجی صادر شد .

طرح نیروگاه سیکل ترکیبی ری با چه ظرفیت و راندمانی در نظر گرفته شده است؟

اسپنانی:طرح نیروگاه سیکل ترکیبی ری با ظرفیت نامی 1071 مگاوات و راندمان بالای 60% شامل یک بلوک سیکل ترکیبی متشکل از دو واحد گازی و یک واحد بخار است و سیستم خنک کن در نظر گرفته از نوع ACC است از طرفی راندمان واحد های گازی مورد استفاده در این طرح و راندمان نیروگاه در مجموع، بالاترین راندمان را در بین واحد های گازی و نیروگاه های موجود و در حال احداث نصب شده در کشور دارد.

آیا مجوز های لازم برای احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ری اخذ شده است؟

اسپنانی:مجوزات اصلی احداث نیروگاه از قبیل مجوز اتصال به شبکه برق کشور، مجوز زیست محیطی، مجوز تامین سوخت (گاز طبیعی و سوخت مایع) و محور تامین و مصرف آب از سازمان ذی ربط اخذ شده و همچنین مجوز استفاده از تسهیلات اقتصادی خارجی (فاینانس) و مجوز شورای اقتصاد و مجوز مسدودی ارزی نیز اخذ شده است .

در حال حاضر با انجام مذاکرات فشرده بسیاری از مدارک مستندات فنی، محدوده کار، قیمت و متن قرارداد EPC، پلات پلن و نقش جانمایی طرح تهیه و نهایی شده است.

در زمینه تامین اقتصادی طرح بهسازی نیروگاه ری چه اقداماتی صورت گرفته است؟

اسپنانی: در سال 96 پس از اخذ مجوز استفاده از تسهیلات اقتصادی خارجی (فاینانس) به استناد ماده ( 20) قانون برنامه 5 ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران و تبصره ( 3) قانون بودجه سال 1396 کل کشور، حداکثر به مبلغ 630 میلیون یورو شامل 500 میلیون یورو به عنوان اصل تسهیلات و 130 میلیون یورو به هزینه های تبعی آن که تسهیلات آن طی توافق ایران و ژاپن مقرر شده بود از محل وام کم بهره موسسه جایکای ژاپن تامین اقتصادی گردد که طرح مذکور پس از مذاکرات فشرده و توافق با شرکت ماروبنی ژاپن جهت احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ری از محل وام کشور ژاپن با در نظر دریافت تمام قوانین و مقررات جاری کشور بخصوص سهم فراوری داخل آماده امضا شد که با آغاز مرحله جدید تحریم های ظالمانه آمریکا، طرف ژاپنی علی رغم نهایی شدن از تامین اقتصادی پروژه و عقد قرارداد EPC و اقدامات اجرایی متعاقب استنکاف به عمل آورد. البته ژاپنی ها همچنان موضوع را دنبال می نمایند و منتظر هستند که شرایط تغییر کند و بازگردند ولیکن ایران هم فرصتی برای اینکه منتظر آن ها بماند، ندارد و با توجه به اهمیت این پروژه و ضرورت احداث آن بدون توجه به آنها، موضوع را با جدیت پیگیری می نماید.

همچنین در مورد خط اعتباری چین نیز مشابه مورد فوق، علی رغم پیگیری های این شرکت و علاقمندی شرکت های چینی و ابراز تمایل بانک های چینی، نهایتا طرف چینی اظهار داشت که بحث تامین اقتصادی چین نیز به دلیل شرایط فعلی و اقدامات ظالمانه آمریکا با مانع تحریم روبرو است و فعلا متوقف شده است. از این رو با توجه به شرایط فعلی بین المللی و عدم امکان فاینانس خارجی و عدم وجود خطوط اعتباری و همچنین مسائل و تنگنا های فعلی در تامین اقتصادی و نقدینگی از سوی دولت و وزارت نیرو، این شرکت را بر آن داشت که جهت انجام رسالت خویش و تامین برق پایدار و مطمئن، به دنبال بهره گیری از ساز وکار قانونی استفاده از تهاتر نفت در قبال اجرای پروژه باشد .

راه چاره تهاتر نفت به کجا رسیده است؟

اسپنانی: تاکنون ساز و کار اجرایی تهاتر نفت ابلاغ نشده است و همچنان منتظر ابلاغ این ساز و کار به دستگاه های اجرایی از سوی سازمان برنامه و بودجه هستیم.

پرداخت مطالبات پیمانکاران و فراورینمایندگان بخش خصوصی به چه صورت است؟

اسپنانی: بر اساس بند ی تبصره بودجه سال 98 قرار بود بابت مطالبات پیمانکاران و فراورینمایندگان بخش خصوصی از دولت، مطالبات آن ها توسط دولت پرداخت گردد، بنابراین ساز و کاری در نظر گرفته شد که در ازای مطالبات به پیمانکاران نفت خام بدهند. راه چاره تهاتر نفت خام و میعانات و استفاده از این ظرفیت برای پرونده های جاری و نیمه کاره و در حال انجام که پیشتر ایجاد تعهد کرده اند و بدهی دولتی دارند در این لایحه مورد توجه نهاده شد و سقف رقم آن نیز مشخص شد، اما ساز و کار آن هنوز ابلاغ نشده است .

در عین حال این ظرفیت ابزار و مکان بالقوه ای است که می تواند برای قرارداد های منعقد شده جدید و یا در ثبت انعقاد که هنوز خلق بدهی نکرده اند و برای کشور مهم و استراتژیک است، مورد استفاده قرار گیرد که در لایحه بودجه سال 98 برای این مورد ویژه تصریح و یا پیش بینی لازم نشده است در حالی که برای پروژه هایی که احداث آن ها لازم است این امکان می تواند مورد استفاده قرار گیرد و لیکن احتیاج به اخذ مجوزات بالادستی و شورای اقتصاد و اصلاح بند فوق از لایحه بودجه و افزایش سقف مشخص شده در لایحه برای این کار و نهایتا ابلاغ ساز و کار اجرایی مربوطه آن را دارد .

چه کسانی توانایی دریافت نفت خام را دارند؟

اسپنانی:باید آیین نامه ای بر اساس یک ساز و کار طراحی گردد که به کدام پیمانکار امکان واگذاری نفت خام وجود دارد و در حال حاضر شرکت برق حرارتی پیگیر است که این ساز و کار ابلاغ گردد تا به آن عمل گردد. اکنون در این شرایط ممکن الوصول ترین روشی که می توانیم پروژه ری را پیش ببریم از همین راستا تهاتر نفت خام است. در حال حاضر هم در سطح شرکت های پیمانکار، خریداران نفت خام و متقاضیان تهاتر و هم در سطح دستگاه اجرایی و سازمان برنامه و دولت مکاتبات و جلسات مختلف شده است و شرکت فراوری نیروی برق حرارتی پیگیر جدی موضوع تا حصول نتیجه و مشخص تکلیف آن است .

در صورتی که راه چاره های اعلامی برای نوسازی نیروگاه به نتیجه نرسد چه برنامه ای برای نیروگاه تدوین خواهد شد؟

اسپنانی:اگر امکان فراهم کردن سرمایه مورد احتیاج برای نوسازی نیروگاه ری به وسیله تهاتر با نفت فراهم نگردد، راه چاره هایی از جمله همکاری پیمانکار در تامین اقتصادی پروژه و اجرای فاز به فاز پروژه درنظر گرفته شده است و چنانچه هیچ کدام از راه چاره ها به نتیجه نرسد، به ناچار از منابع دولتی این پروژه را اجرا خواهیم نمود. از این رو با توجه به اهمیت و ضرورت اجرای این پروژه، می بایست جهت تامین برق مورد احتیاج 230 کیلوولت جنوب تهران، سرمایه مورد احتیاج اجرای طرح توسط شرکت مادر تخصصی برق حرارتی تامین گردد .

آیا می توان برای تامین اقتصادی پروژه بهسازی نیروگاه ری از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کرد؟

اسپنانی: برای تامین چنین مبلغی باید از تسهیلات استفاده کرد و نمی توان از منابع صندوق توسعه ملی (فارغ از محدودیت منابع آن) استفاده نمود؛ چرا که صندوق توسعه ملی مطابق اساسنامه فقط برای تامین وام پروژه های بخش خصوصی است و استفاده از آن در پروژه های دولتی با ممنوعیت روبرو است؛ لذا باید با مشقت تسهیلات اخذ و اوراق فروخته گردد که این مورد هم با مسائلی روبرو است و به دلیل تسهیلات اخذ شده و به موقع پرداخت نشده در پروژه های قبلی مبلغ بازپرداخت تسهیلات دریافتی به چندین برابر رقم اصلی افزایش یافته است. در هر صورت این شرکت از همه راستا های موجود پیگیر تامین اقتصادی و اجرای پروژه خواهد بود.

منبع:میزان

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "سازوکار تهاتر نفت خام ابلاغ نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازوکار تهاتر نفت خام ابلاغ نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید