ساخت وساز غیرمجاز در حریم یک اثر تاریخی در زابل تخریب می گردد

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زابل گفت: با دستور استاندار سیستان و بلوچستان پیگیری برای تخریب ساخت و ساز های غیرمجاز در حریم بنای تاریخی بانک ایران و انگلیس زابل انجام می گردد.

ساخت وساز غیرمجاز در حریم یک اثر تاریخی در زابل تخریب می گردد

به گزارش از ، وبه نقل از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، رضا کیخا آریا گفت: استاندار سیستان و بلوچستان به همراه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، فرماندار و شهردار زابل از بنای تاریخی بانک ایران و انگلیس و کارگاه مرمتی آن بازدید کردند.

وی اضافه نمود: در این بازدید مقرر شد تخریب ساخت و ساز های غیرمجاز در حریم این بنا با همکاری فرمانداری و شهرداری زابل انجام گردد.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زابل گفت: همچنین مقرر شد با همکاری شهرداری پارکینگ روبروی این بنای تاریخی به آن وصل گردد.

وی گفت: مرمت این بنا از اواخر اسفندماه سال گذشته شروع شده و قرار است دور ساختمان نیز به فاصله یک و نیم متر آجرفرش گردد.

ساختمان بانک ایران و انگلیس مربوط به اواخر دوره قاجار و در شهرستان زابل واقع شده است.

این اثر تاریخی سال 1384 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و با بیش از سه هزار و 180 متر مربع مساحت و 623 متر مربع زیر بنا در مرکز شهر زابل قرار گرفته است.

این اثر تاریخی که نتیجه حضور دیرباز نیرو های انگلیسی در شمال سیستان و بلوچستان است، هم اکنون از جمله آثار بجا مانده از استعمار بحساب می آید.

بانک ایران و انگلیس با مشارکت سهامداران ایرانی و انگلیسی در سال 1268شمسی با سرمایه اولیه 30 میلیون ریال تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در تهران قرار داشت.

ع

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "ساخت وساز غیرمجاز در حریم یک اثر تاریخی در زابل تخریب می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت وساز غیرمجاز در حریم یک اثر تاریخی در زابل تخریب می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید