رومی نشینان طبرستان

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، در کنار ادامه فرآیند ویلاسازی در استان های شمالی، ساخت وساز به سبک نامانوس معماری رومیان باستان در مناطق بکر طبیعی و روستایی مازندران رواج یافته است.

رومی نشینان طبرستان

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، روزنامه جام جم نوشت: چند سالی است که از روستاهای مازندران، صدای هی هی چوپان ها و عطر خوش نان تنوری و بوی دیوارهای کاهگلی باران خورده به مشام نمی رسد. دیگر از پرچین های چوبی محافظ بین خانه ها خبری نیست؛ پرچین هایی که تو را به دشت و مزرعه و کوهستان متصل می کرد و حالا جایش دیوارهای سخت و زمخت سیمانی نشسته است تا هم حس غریبگی را بین تو و همسایگانت تکرار کند و هم سپری شود جلوی چشمانت تا نفهمی چه بر سر دشت ها و طبیعت سبز دیارت آمده و تا به خودت بیایی ببینی تا چشم کار می کند، ساختمان های بتنی و ویلاهای شیک و مدرن است که در دل روستا و جنگل و دشت های سرسبز اطراف آن جا خوش کرده و به دست های پینه بسته کشاورزان و چشم های نگران بوم گردان، دهن کجی می کند.

اینها البته زخم های کهنه ای است که از سال ها پیش بر پیکر مناطق شمالی کشورمان نشسته و تازگی ندارد. این روزها زخمی جدید روح طبیعت و فرهنگ مردمان شمال را آزرده و می رود که آنها را بیش از پیش از خود بیگانه کند، سبک معماری و فرهنگ مردم را به قهقرا ببرد و آن هم چیزی نیست جز قد کشیدن ساختمان های چند طبقه لوکس با معماری خارجی، به سبک رومی یا اروپایی با اضلاع هندسی؛ سازه های نامتجانسی که غریبه با نشانه ها و سبک و سیاق معماری بومی-ایرانی، قد برافراشته و با قوت و قدرت به حس بیگانگی مردم با فرهنگ آبا و اجدادی شان دامن می زند.

ویلاسازی سال هاست مثل خنجری تیز بر جای جای پیکر سبز و زیبای استان های شمالی بویژه مازندران فرود آمده و دیگر نقطه سالمی روی این پیکر در حال احتضار باقی نگذاشته است. طرح های ساماندهی که هر چند سال یکبار مسئولان از اجرای آن برای پاکسازی استان های شمالی از قارچ های رنگارنگ و سیمانی روییده در دشت و جنگل و کوهستان هم خبر می دادند، ره به جایی نبرد و حریف این اختاپوس که بر سراسر خطه شمال چنبره انداخته، نشد. نتیجه اش شد چشم اندازهایی ناهمگون که گاهی تا ارتفاعات ییلاقی مازندران امتداد دارد و علاوه بر تخریب محیط زیست، سبک و سیاق زندگی مردم منطقه یعنی همان جهان ساده ای که با رنج و مشقت و در طول هزاران سال ساخته شده بود و با طبیعت، پیوندی دیرینه داشت، درهم ریخته و سبکی از زندگی غریب و نامتجانس با فرهنگ بومی را به ارمغان آورده است. حالا روی این درد کهنه، زخمی نو نشسته است؛ زخمی دیگر از دیار فرنگ؛ از معماری شان؛ معماری ای که هیچ سنخیتی با معماری بومی ایرانی و محلی ایران ما ندارد و به جای بازآفرینی خاطرات پدران مان انگار قرار است ما را با فرهنگ و خاطرات و زندگی اروپاییان سده های گذشته پیوند دهد و اندک وابستگی و علقه ای اگر بین ما و گذشتگان مان وجود دارد را پاره کند و به قهقرای فراموشی ببرد.

متاسفانه امروز نمای رومی به سرعت وارد صنعت ویلاسازی شمال کشور شده و کمتر ویلایی را می بینیم که از این سبک الهام نگرفته باشد. با این که نماهای رومی بسیار پرهزینه و ساخت شان نیازمند استادکاران ماهر است، اما به خاطر همه پسند بودنشان، تاثیر زیادی در فروش ویلاها و ساختمان های ساخته شده با این سبک دارند. عجیب تر آن که بیشتر این ویلاهای چند میلیاردی، در طول مدت سال خالی از سکنه هستند و فقط چند صباحی از روزهای تابستان، مورد استفاده قرار می گیرند. یعنی این همه هزینه و تخریب و تغییر کاربری و خسارت به طبیعت و فرهنگ و سبک زندگی مردم فقط برای چند روز در سال.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "رومی نشینان طبرستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رومی نشینان طبرستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید