در صدسالگی هنرستان موسیقی چه خواهد گذشت؟

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، صد سالگی هنرستان موسیقی یک فرصت است؛ خیلی ها زندگی کردند و صد سالگی را ندیدند. ما باید از این فرصت استفاده کنیم. این جشن شرایطی را ایجاد می نماید که هنرستان ها بیشتر دیده شوند و بتوانیم بیشتر به آن ها بپردازیم.

در صدسالگی هنرستان موسیقی چه خواهد گذشت؟

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، نشست خبری جشن صد سالگی تاسیس هنرستان موسیقی پسران صبح امروز 22 دی ماه در ساختمان دفتر موسیقی برگزار گردید.

در ابتدا محمد الله کمک ـ مدیرکل دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری وزارت ارشاد ـ به ارائه بعضی آمار پرداخت و در سخنانی اظهار کرد: این دفتر متولی حوزه آموزش هنر در شکل رسمی خودش و آکادمی های آزاد است. هنرستان موسیقی قدیمی ترین هنرستان کشور است. جدیدترین هنرستان موسیقی دخترانه کرمان است. الان 40 هنرستان هنرهای زیبا در سراسر کشور فعالیت می نمایند، هشت استان فاقد هنرستان هستند. 24 هنرستان پسرانه و 16 هنرستان دخترانه وجود دارند و در حال حاضر 1109 نفر به عنوان معلم مشغول به کار هستند.

او اعلام کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عموم مشاهیر موسیقی از فارغ التحصیلان هنرستان موسیقی هستند و مناسبت هایی برگزار گردیده است، اما صد سالگی می تواند دستاویز بهتری باشد و بار دیگر تاکید کنیم آموزش هنر، آموزش شریفی است. هدف دیگر ما این بود که یک بار دیگر صدای هنرستان ها را پررنگ تر کنیم. امیدوارم سال دیگر بتوانیم برای هنرستان تبریز که آن هم صد ساله می شود برنامه ای برگزار کنیم.

الله کمک گفت: هدف، صرفا متوقف به تاریخ برگزاری نیست. در چهار ماه گذشته برای تدارک این برنامه ها کوشش کردیم هنرجویان هنرستان دخترانه و پسرانه در کارها دخیل باشند. با حضور فارغ التحصیلان دهه های قبل تر شورای سیاست گذاری تشکیل شده است.

او شرح داد: این برنامه از جهت اجراهای هنری برای ما هزینه ای درپی نداشته و هنرمندان از جهت تعلق خاطر این اجراها را پذیرفتند.

الله کمک درباره اینکه چرا جشن تبلیغات محیطی نداشته است و در رسانه ملی به آن توجه نشده است؟ گفت: تا امروز در موضع برنامه ریزی بودیم اهمیت خود هنرستان آنقدر پرشور و پرحرارت است که توجه رسانه ها را جلب کند. خیلی کوشش کردیم از هیجان زدگی برای این برنامه جلوگیری بکنیم.

او در پاسخ به پرسشی درباره کم بودن دستمزد معلمان گفت که یکی از مهم ترین دغدغه ها جذب و نگهداری معلمان است. جلسه هایی در این زمینه برگزار و از سوی وزیر ارشاد مکاتبه هایی هم با وزیر آموزش و پرورش انجام شده است.

او در پاسخ به پرسش وبلاگ اخبار تصویری درباره هزینه های این جشن اعلام کرد: عمده هزینه ها هزینه اجراهاست و چون تماما توسط فارغ التحصیلان صورت می گیرد و تا این لحظه هیچکدام از گروه ها تقاضای هزینه نکردند. بخش دیگر هزینه ها به چاپ اقلام تبلیغاتی و فراوری مستند و پذیرایی برمی شود که توسط حامیان اقتصادی اتفاق می افتد. بنیاد رودکی هزینه ای بابت مکان برگزاری نخواهد گرفت.

الله کمک در پاسخ به پرسش دیگر وبلاگ اخبار تصویری مبنی بر اینکه هنرجویان فعلی هنرستان قرار است چه بهره ای از این جشن ببرند؟ گفت: ما قصد داریم انجمنی از فارغ التحصیلان تشکیل بدهیم که آن ها را با هنرجویان فعلی پیوند بدهد.

مدیرکل دفتر توسعه و آموزش های هنری وزارت ارشاد در پاسخ به پرسش دیگر وبلاگ اخبار تصویری درباره تعاملات بین المللی هنرستان ها اعلام کرد: داشتن تعاملات بین المللی جزو نگاه من است و امیدواریم بتوانیم با نمونه های مشابه هنرستان در خارج از کشور تعاملاتی داشته باشیم.

در ادامه احسان آقایی ـ دبیر جشن ـ اعلام کرد: وقتی سال ها قبل من در هنرستان موسیقی بودم هیچوقت فکر نمی کردم جشن صد سالگی را بگیریم. اتفاقی که با عنوان یک هفته جشن با برنامه ها و اجراهای مختلف رخ می دهد یک برنامه ریزی دوماهه دارد. در این هفته سلسله برنامه خواهیم داشت.

او ادامه داد: امشب (22 دی) ساعت 20 دوئت فلوت و پیانو با هنرمندی فیروزه نوایی و لیلا رمضان را داریم که این دو فارغ التحصیل هنرستان برای این اجرا از خارج به ایران آمدند. شب 24 دی اجرای ارکسترهای ایرانی و زهی هنرستان ها را خواهیم داشت. شب اصلی جشن (27 دی) گروه کر هنرستان دختران، ارکستر بادی تهران، گروه نریمان، دوئت اساتید قدیمی (سعید ثابت و علی صابری) و ارکستر مشترک دو هنرستان به تعبیری ارکستر سمفونیک تهران ارکستر جذابی است و بناست حمایت شوند تا برنامه های مختلفی داشته باشند.

او درباره برنامه های دیگر جشن گفت: رونمایی از کتاب صد سالگی جشن و رونمایی از تمبر هنرستان از برنامه های دیگر ماست. رونمایی از تمبر به پاسداشت حسین دهلوی (رئیس هنرستان موسیقی ملی) و غریب گرکانی (رئیس هنرستان عالی موسیقی) اختصاص دارد.

آقایی در ادامه شرح داد: در جشن سه بخش تجلیل داریم، از داود جعفری امید، امیراشرف آریان پور و رحمت افشار به عنوان هنرجویان قدیمی هنرستان تقدیر می شود. همچنین از غلامحسین فخیمی کیا، پروین دخت اشتهاردی و ملیحه سعیدی در بخش مدیران تجلیل خواهد شد و محمد اسماعیلی، رحمت افشار و مینا افتاده به عنوان معلمان هنرستان مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

او همچنین درباره فیلم هنرستان موسیقی گفت: این جشن دو فرزند خجسته دارد اول کتاب هنرستان است و دیگری مستند صدسالگی هنرستان است. بخش هایی از این فیلم در جشن پخش خواهد شد. ما امیدواریم بتوانیم بعد کل فیلم را به عنوان مستند در گروه هنر و تجربه نمایش بدهیم. قدیمی ترین هنرجوی زنده هنرستان که هست خانم مرسده بایگان هستند که اطلاعات جالبی در اختیار ما قرار دادند. ریشه بسکمک از اتفاقات موسیقایی کشور را می توانید در گفت وگوهای این افراد جست وجو کنید و به دست آورید. امیدوارم تا سرانجام سال جاری بتوانیم گفت وگوها را به سرانجام ببریم.

دبیر جشن صد سالگی هنرستان موسیقی پسران درباره حضور هنرجویان فعلی هنرستان در این جشن به کبود جا اشاره نمود و گفت که با نام نویسی ورود به جشن امکان پذیر است و فارغ التحصیلان هنرستان در این رویداد حاضر خواهند بود.

آقایی درباره موضوع انحلال مرکز آموزشی علمی کاربردی شماره 11 اعلام کرد که پیش از انقلاب اسلامی هنرستان ها، هنرستان عالی بودند اما بعد از پیروزی انقلاب ماجرا فرق کرد و افراد برای حضور در مقطع عالی باید کنکور می دادند. از آنجایی که هنرجویان هنرستان از نظر تکنیکی قوی اما در علوم پایه ضعیف بودند نمی توانستند وارد مراکز آموزش عالی شوند بنابراین تصمیم گرفته شد به بهانه دوره های علمی ـ کاربردی دوره های عالی برگزار شود اما بعد دوره پودمانی وارد این دانشگاه شد و مشکلاتی را ایجاد کرد. امیدوارم در آینده نزدیک امتیاز بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شود تا از همان فضا به فکر توسعه مرکز باشیم.

او معتقد است: صد سالگی هنرستان موسیقی یک فرصت است؛ خیلی ها زندگی کردند که صد سالگی را ندیدند. ما باید از این فرصت استفاده کنیم. این جشن شرایطی را ایجاد می نماید که هنرستان ها بیشتر دیده شوند و بتوانیم بیشتر به آن ها بپردازیم.

در بخش دیگری از این نشست علی تقی پور ـ مولف کتاب جشن صد سالگی هنرستان موسیقی ـ اظهار کرد: تالیف کتاب از سال 88 آغاز و سال جاری تمام شده است. در این کتاب کوشش شده روند آموزشی هنرستان مورد آنالیز قرار بگیرد. برای تالیف آن از 2500 صفحه سند از هنرستان، آرشیوهای خصوصی، مصاحبه با اساتید و بیش از 150 مقاله و منابع محدودی از کتاب ها استفاده شده است. تقریبا نام تمام اساتید و کارکنان در این کتاب آورده شده است.

او شرح داد که آنچه در این کتاب وجود دارد به فعالیت هنرستان تا سال 59 برمی شود و گفت که جلد دوم این کتاب به بعد از سال 59 اختصاص خواهد داشت.

در سرانجام این نشست از پوستر این رویداد رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "در صدسالگی هنرستان موسیقی چه خواهد گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در صدسالگی هنرستان موسیقی چه خواهد گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید