دریاچه ارومیه 2 سال دیرتر به تراز اکولوژیک می رسد

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، مدیر دفتر استانی ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: 2سال از برنامه رسیدن به تراز اکولوژیکی دریاچه ارومیه عقب هستیم.

دریاچه ارومیه 2 سال دیرتر به تراز اکولوژیک می رسد

فرهاد سرخوش در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ اخبار تصویری با اشاره به اینکه طبق برنامه دریاچه ارومیه در تراز اکولوژیک 14 میلیارد متر مکعب آب و در وسعت 4200تا 4400 کیلومتری خواهد بود، اضافه نمود: در حال حاضر وسعت دریاچه 2093 کیلومتر مربع و تراز آن 1270.58 است که با تامین نشدن به موقع اعتبارات برای رسیدن به تراز اکولوژیک دو سال از برنامه تراز اکولوژیکی عقب هستیم.

وی گفت: طبق نقشه راه مصوب شده، 10 سال برای اجرای پروژه های احیای دریاچه ارومیه، تثبیت و احیا، زمان معین شده اما طی سال 93-94 تا سال 96، اعتبارات به صورت 100 درصد پرداخت نشده است و برخی پروژه ها به مدار بهره برداری نرسیدند.

سرخوش با بیان اینکه پروژه های آبرسانی به دریاچه ارومیه تا سرانجام سال به بهره برداری می رسد، خاطر نشان کرد: تصفیه خانه ارومیه و گلمان و خطوط انتقال آنها تا سرانجام سال به بهره برداری می رسد.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه دریاچه ارومیه یک میلیارد و 640 میلیون مترمکعب آب دارد توضیح داد: در حال حاضر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 570 میلیون مترمکعب افزایش دارد.

پیش از این مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفته، در حال حاضر از 5700 کیلومتر مربع عرصه آبی دریاچه ارومیه، 2070 کیلومتر مربع آن آب دارد.

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، پرویز آراسته در نشست با وبلاگ اخبار تصویری از تثبیت بیولوژیک 2500 هکتار از اراضی و کانون های فراوری ریزگرد اطراف دریاچه ارومیه اطلاع داد و اضافه نموده در بیش از 2500 هکتار از اراضی اطراف دریاچه ارومیه با ایجاد پوشش های گیاهی و کاشت درختچه ها تثبیت بیولوژیک صورت گرفته است اما با این حال احتیاجمند اجرای طرح های تثبیتی در 15 هزار هکتار از اراضی نیز هستیم.

وی از اختصاص بودجه 7000 میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه در سال 98 اطلاع داد و اضافه نمود: امیدواریم با تحقق اعتبار تخصیص یافته شاهد تسریع روند احیای دریاچه در سال آتی باشیم.

آراسته با تاکید بر رعایت اصول زیست محیطی در طرح های توسعه استانی اعلام کرد: اگر کارشناسی های زیست محیطی در طرح ها توسعه استان صورت نگیرد در دراز مدت مسائل متعددی را برای محیط زیست استان به بار خواهد آمد که دریاچه ارومیه و پل میانگذر دریاچه نمونه هایی از آن است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه از افزایش 26 سانتی متری تراز دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته اطلاع داد و توضیح داد: تراز دریاچه در حال حاضر 1270.56 متر است وحجم آب موجود در دریاچه نیز یک میلیارد و 600 میلیون مترمکعب گزارش شده است.

وی اعلام کرد: با همکاری ستاد احیای دریاچه ارومیه 4 دستگاه دیتا لایگر در ایستگاه های هیدرومتری 4 رودخانه زرینه، گدار، مهاباد و باراندوزچای نصب شده است که از این طریق میزان دقیق آب ورودی به دریاچه از این رودخانه ها اندازه گیری می گردد.

یک کارشناس حوزه آب معتقد است که حل چالش ها و تنش های ایجاد شده در دریاچه ارومیه، احتیاجمند اخذ تدابیر کارشناسی شده است و با توجه به این که مرگ این دریاچه می تواند مسائل متعددی را ایجاد کند، ضروری است این موضوع مورد توجه بیش تری قرار بگیرد.

پیش از این سیداصغر تهرانی در گفت وگو با وبلاگ اخبار تصویری، با بیان این که عمق متوسط دریاچه ارومیه 10 متر است، اظهار نموده، بالاترین تراز آبگیری شده دریاچه با حجم 48.8 میلیارد مترمکعب بوده و حجم فعلی دریاچه حدود 1.1 میلیارد متر مکعب است.

وی اضافه نمود: علاوه بر این باید گفت که بر اساس آمار و ارقام، تبخیر دریاچه حدود 5 میلیارد مترمکعب تخمین زده می گردد که این موضوع قابل تامل است. از سوی دیگر نیز 85 هزار حلقه چاه در اطراف دریاچه حفر شده است.

این کارشناس حوزه آب با تاکید بر این مساله که به دلیل تغییر اقلیم میزان بارندگی ها بسیار کاهش یافته است، مطرح نمود: خشک شدن دریاچه ارومیه حدود 15 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می دهد که همین موضوع کافی است تا اقدامات جدی در این راستا صورت گیرد.

تهرانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در دولت تدبیر و امید برای احیات دریاچه ارومیه، گفت: کارهایی که در این دوران انجام گرفته، تاحدودی توانسته بخش کوچکی از مشکل را حل نماید که قابل تقدیر است، ولی کافی نیست.

به گفته وی، در کنار اقدامات صورت گرفته، باید باران نیز ببارد که فعلا این امر صورت نگرفته اما نکته خوب صحبت های رییس جمهور، کشت فرا سرزمینی و کم کردن برداشت از آب زیرزمینی است که اگر این صحبت ها محقق گردد و ما احتیاج به فراوری محصولات کشاورزی با اوضاع بد ذخایر آبی نداشته باشیم، می توان امیدوار بود که وضع آب کمی بهتر گردد.

این کارشناس توضیح داد: آب باید در اختیار حکومت باشد، چراکه دولت نمی تواند آب را مدیریت کند و به فکر حل مسائل مقطعی خود است، همین موضوع نیز موجب می گردد که به حل این مسائل در دراز مدت فکر نکند.

حجم آب دریاچه ارومیه با حدود 500 میلیون مترمکعب افزایش نسبت به سال گذشته به رقم یک میلیارد و 600 میلیون متر مکعب رسیده است. وسعت دریاچه ارومیه 2070 کیلومتر مربع شده که نسبت به سال گذشته در همین روز حدود 310 کیلومتر مربع افزایش داشته است.

در این باره، کیاست امیریان - سرپرست دفتر مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه - هم گفته است که تراز آب دریاچه ارومیه در هفتم دی ماه، به 1270.56 متر رسیده که نسبت به تراز سال گذشته، 26 سانتی متر افزایش یافته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دریاچه ارومیه 2 سال دیرتر به تراز اکولوژیک می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه ارومیه 2 سال دیرتر به تراز اکولوژیک می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید