درسی که فدراسیون جهانی والیبال با مجازات کوبیاک به ورزش ایران داد، مثل بخاری داغ باشید!

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، حکم جالب فدراسیون جهانی والیبال در قبال کوبیاک, بهانه ای شد تا گریزی به ناکارآمدی احکام انضباطی صادر شده در تخلفات ورزش ایران و به ویژه فوتبال بیندازیم.

درسی که فدراسیون جهانی والیبال با مجازات کوبیاک به ورزش ایران داد، مثل بخاری داغ باشید!

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری, کوبیاک محکوم به عذرخواهی از مردم ایران شد. تیتر کوتاه اما گویای خیلی از مسائل است. مثلاً اینکه فدراسیون جهانی والیبال در قبال هرگونه بی انضباطی, پاسخ محکمی خواهد داشت, یا اینکه این فدراسیون با هیچ بازیکنی شوخی ندارد؛ حتی ستاره لهستان, همچنین اینکه فدراسیون جهانی برای حفظ آرامش در والیبال برابر هر تنش, درگیری یا بی نظمی, اقدامی سریع, محکم و کارساز خواهد داشت.

فدراسیون جهانی, میشل کوبیاک را به شش جلسه محرومیت و عذرخواهی از مردم ایران محکوم کرد, چون این بازیکن اظهاراتی نژادپرستانه و ضد ایرانی به زبان آورده بود. کوبیاک باید عذرخواهی و محرومیتش را طی کند چون خارج از خط مشی ورزش صحبت کرده است. کوبیاک باید عذرخواهی کند چون باعث رنجش مردم ایران و البته اهالی والیبال شده است.

برخورد FIVB, قاطع و سریع است, چون مسئولانش فارغ از هر نگاه سیاسی که ممکن است برای خود داشته باشند, می خواهند والیبال جهت ورزشی اش را طی کند و برای تحقق این هدف هر مانعی را از سد راه برخواهند داشت. همانقدر که صحبت های یک بازیکن والیبال با رسانه محلی گستاخانه بوده, برخورد بالاترین نهاد مدیریتی و نظارتی والیبال محکم و اساسی بوده است. کوبیاک حالا باید در دیدار ایران و لهستان در هفته سوم لیگ والیبال ملت ها که به میزبانی ارومیه برگزار می شود, پیام عذرخواهی اش را به گوش مردم ایران برساند.

حکم FIVB در کنار محرومیت شش جلسه ای, بازیکن لهستانی را به یک نحوه دیگر نیز مجازات می کند. اینکه پیام عذرخواهی بازیکن خاطی باید پیش از بازی تیم کشورش مقابل ایران, آن هم در خاکِ ایران خوانده شود, چند پیام مثبت و کارساز می تواند داشته باشد. اول اینکه این بازیکن با عذرخواهی به نوعی تاثیر صحبت های قبلی خود را در اذهان پاک می کند و دوم متوجه اشتباهش می شود که دیگر نباید خارج از مباحث والیبال و ورزش به مردم کشور دیگری توهین کند. تاثیر مثبت دیگر این حکم این است که کوبیاک با عذرخواهی به نوعی از مردم ایران دلجویی می کند و این می تواند عامل بازدارنده ای برای افرایش تنش های احتمالی در آینده باشد. در واقع کوبیاک مجبور به انجام کاری شده که از آن فراری است.

نحوه برخورد با تخلفات انضباطی همیشه مهم بوده, از این حیث که جریمه ها و محکومیت ها باید مفید, موثر و کاهش بی انضباطی ها را در پی داشته باشد. حکم فدراسیون جهانی والیبال برای کوبیاک جالب و قابل توجه است و برای همین این حکم بازتاب رسانه ای زیادی داشته است. حکم محکومیت کاپیتان لهستان می تواند الگوی خوبی برای برخورد های انضباطی در ورزش باشد, مخصوصاً در ورزش ایران و فوتبالش که این روز ها درگیر تکثیر انواع ویروس های هنجارشکن از سمت بازیکنان, مدیران, هواداران و دیگر عوامل شده است.

اخیراً در فوتبال ایران انواع و اقسام بی نظمی را شاهد بوده ایم. از اظهارات غیر واقع و تنش زا بازیکنان, مربیان و مدیران گرفته تا تهمت و دروغ و حتی تهدید. این در حالی است که اوضاع روی سکو های استادیوم ها نیز وخیم شده است. از شکستن جایگاه و پرتاب سنگ و فحاشی و تا شکستن سر و کور شدن چشم و درگیری! برای همه این تخلفات البته احکامی صادر شده که با توجه به تکرار و افزایش حجم بی نظمی ها می توان به این نکته پی برد که این برخورد و مجازات ها به هیچ وجه موثر نبوده و نتوانسته فوتبال را به جهت و رسالت اصلی اش که انجام یک مسابقه با هیجانِ جوانمرادنه و پرورش روح پهلوانی توام با نشاط است, قرار دهد. به طور کلی می توانیم بگویم که فوتبال ما در برخورد های انضباطی خود, درگیر نوعی عقب ماندگی بوده و هست که ما امروز شاهد این حجم از هنجارشکنی و حادثه در استادیوم ها هستیم. نه تنها در فوتبال که در بسیاری از رشته های ورزشی با این نوع عقب ماندگی در برخوردها روبرو هستیم و این درد در تمام رشته ها دیده می شود.

در صدور احکام انضباطی ورزش ایران, نیاز به این تفکر شدیداً احساس می شود که برای برخورد با خاطیان و هنجارشکنان, به جای مجازات, هدف باید اصلاح رفتار باشد. این یعنی احکام به جای جزایی بودن که محرومیت و جریمه را در پی دارد, باید بیشتر جنبه ارشادی داشته باشد تا اثرپذیری بهتری برای مبارزه با بی انضباطی و عدم تکرار تخلفات به وجود بیاید, مانند همین حکم فدراسیون جهانی والیبال که می تواند عامل بازدارنده خوبی برای جلوگیری از تکرار تخلفات اینچنینی از سوی ورزشکاران دیگر باشد. این یعنی والیبالیست های دیگر می دانند که اگر به هر دلیلی مردم و فرهنگ یک کشور را مورد حمله قرار دهند, باید با ابراز پشیمانی خودشان را کوچک و در سالن مسابقه از مردم آن کشور عذرخواهی کنند.

به طور کلی در بحث مدیریت سازمانی, سیستم انضباطی به یک بخاری داغ تشبیه می شود و زمانی موثر خواهد بود که خصوصیات بخاری داغ را داشته باشد. در وهله نخست برخورد باید آزار دهندگی لازم را داشته باشد, همانطور که دست زدن به بخاری داغ، آزاردهنده و دردناک است، اقدام انضباطی نیز باید برای فرد یا افراد خاطی آزاردهنده و ناخوشایند باشد تا از تکرار جلوگیری کند, دقیقاً مانند عذرخواهی کردن کوبیاک که می تواند برای او بسیار ناخوشایند باشد, چون خلاف میل باطنی اش انجام می شود.

مورد دوم فوریت زمانی در برخورد است که باید لحاظ شود. زمانی که از فرد, افراد یا باشگاهی خطایی سر می زند باید برخورد و مجازات مانند لمس کردن بخاری خیلی سریع و بلافاصله دست متخلف را بسوزاند, موردی که در صدور احکام انضباطی ورزش ایران -به خصوص در فوتبال- رعایت نمی شود. معمولاً روند رسیدگی به تخلفات زمان بر است و همین عامل باعث می شود زمانی حکم و محکومیت صادر شود که آتشِ داغ این بخاری با گذر زمان سرد شده و دیگر حکم صادر شده نمی تواند اثرگذاری لازم را داشته باشد.

دست زدن به بخاری داغ، دست همه را می سوزاند. این یعنی اجرای عدالت که باید در صدور احکام انضباطی رعایت شود, (همانطور که فدراسیون جهانی در صدور حکم کوبیاک, جایگاه و ستاره بودن این بازیکن را لحاظ نکرده و به شدت با او برخورد کرده است). اگر در اجرای قوانین و مقررات انضباطی بین باشگاه ها و افراد تبعیض وجود داشته باشد نه تنها این قوانین تاثیر و اعتبار خود را از دست خواهد داد بلکه اصولاً لیاقت و کاردانی نهاد برخوردکننده را نیز زیر سؤال خواهد برد.

با همه این اوصاف به نظر می رسد فوتبال و در مجموع ورزش ما برای اینکه حال و روز بهتری حداقل از لحاظ حرفه ای و اخلاقی داشته باشد, باید در نحوه رسیدگی و برخورد با متخلفانش شیوه های جدید و متفاوتی را پیاده کند. شیوه هایی که مثل یک بخاری داغ دست مقصران را می سوزاند و مانند یک مرهم زخم های غیر اخلاقی فوتبال و ورزش را التیام می بخشد. شیوه هایی که در آنها خبری از مصلحت اندیشی، فشارهای برخی کنندگان مجلس و مسئولان و تحت فشار قرار دریافت مسئولان کمیته های انضباطی نیست و همه چیز سر جایش واقع شده است. در این صورت است که می توان به اصلاح امور امیدوار بود اما تا وقتی که فشارها و مصلحت اندیشی ها و نادیده دریافت قانون و اصول حرفه ای در برخوردها وجود دارد، شرایط همین است که امروز با آن روبرو هستیم.

یادداشت از علی عابدیان

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "درسی که فدراسیون جهانی والیبال با مجازات کوبیاک به ورزش ایران داد، مثل بخاری داغ باشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درسی که فدراسیون جهانی والیبال با مجازات کوبیاک به ورزش ایران داد، مثل بخاری داغ باشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید