صندلی واحد های صنعتی انجماد میوه و سبزیجات در گلستان ، انجماد راهی برای کاهش هدر رفت محصولات کشاورزی

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، با توجه به میزان قابل توجه فراوری محصولات کشاورزی در استان گلستان، تاکنون 2 واحد صنعتی انجماد میوه و سبزیجات با هدف کاهش هدر رفت محصولات کشاورزی فعال است.

صندلی واحد های صنعتی انجماد میوه و سبزیجات در گلستان ، انجماد راهی برای کاهش هدر رفت محصولات کشاورزی به گزارش خبرنگار از ، به دنبال صنعتی شدن جوامع، فرهنگ استفاده از غذا های آماده یا نیمه آماده ترویج پیدا نموده است و با به کار بردن روش هایی مانند انجماد، خشک کردن و دیگر روش ها می توان مواد غذایی را مدتی طولانی سالم نگه داشت همچنین استفاده از روش انجماد از هدر رفت محصولات کشاورزی هم جلوگیری می کند. استان گلستان هم یکی از قطب های کشاورزی کشور که سالانه با فراوری قابل توجه ای از میوه و سبزیجات می تواند با افزایش واحد های صنعتی انجماد و خشک کردن از ضایعات و هدر رفت محصولات کشاورزی جلوگیری کند.

سهم واحد های صنعتی انجماد در ایجاد اشتغال

به یکی از واحد های صنعتی انجماد محصولات کشاورزی که در شهرک صنعتی بندرگز فعال است سری زدیم. ابتدا به سراغ کارگران بخش های مختلف خط فراوری سیب زمینی نیمه آماده رفتیم تا تبادل نظریی با آن ها داشته باشیم. یکی از کارگران جوان در تبادل نظر با خبرنگار از گفت: مدت سه ماه است که در این واحد صنعتی مشغول به کار هستم و توانستنم منبع درآمدی داشته باشم و تا حدودی مسائل مالی خود را رفع کنم.جوان دیگری هم گفت: مدت 9 ماه است که در این واحد فعالیت می کنم و بعد از مدت ها منبع درآمدی را کسب کردم که هم خودم و هم خانواده ام راضی هستند. تاجیک مدیرعامل این واحد صنعتی در تبادل نظر با خبرنگار از ، گفت: محصولات این واحد صنعتی سیب زمینی نیمه آماده منجمد، ذرت، باقلا، نخود و دیگر محصولات کشاورزی است که روزانه به میزان حدود 80 تن مواد اولیه وارد این واحد می شود که در هر کدام از خط فراوری ها ظرفیت 30 تن محصول نهایی را دارند.تاجیک اضافه کرد: در حال حاضر در این واحد 120 نفر به صورت روزمزد و رسمی مشغول کار هستند که می توان ظرفیت نیروی انسانی آن را 800 تا یک هزار نفر هم رساند.

بافت و ارزش غذایی در انجماد سریع حفظ می شود

شاهی مدیر کیفیت و نماینده شبکه بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی در این واحد صنعتی در تبادل نظر با خبرنگار از ، گفت: روشی که در آن دمای درونی محصول طی مدت کمتر از 2 ساعت از منطقه بحرانی عبور می کند در اصطلاح انجماد سریع گفته می شود. در این روش به وسیله افزایش سرعت عبور هوای سرد از ورای محصولات غذایی (تونل انجماد)، حرارت به سرعت از محصول گرفته شده و محصول منجمد می شود. قرار دادن محصول در تماس مستقیم یا غیرمستقیم با ماده سرمازا، مهم ترین روش های انجماد سریع محسوب می گردند. برای نگهداری مواد غذایی بهتر است از انجماد سریع استفاده کرد، چون کریستال های یخ کوچک و ریز هستند، باعث می شوند تا بافت مواد غذایی آسیب نبینند.

وی ادامه داد:از ابتدای خط فراوری تا انتهای آن تمام مراحل آزمایشگاهی با هدف کیفی سازی محصولات با حضورکارشناسان حوزه بهداشت با هدف تضمین سلامت مردم انجام می شود و تمام آزمایشات میکروبی، شیمیایی و کیفی مانند رنگ، بو و طعم و عطر و میزان روغن و نمک و کلیه موارد بهداشتی آزمایش و آنالیز می شود.

شاهی همچنین در مورد مزایای انجماد سریع اضافه کرد: افزایش مدت نگهداری تا 18 ماه، حفظ بافت، عطر و طعم و کیفیت و ارزش غذایی، امکان مصرف محصولات هر فصل در سایر فصول با همان طراوت و شادابی، صرفه جویی در وقت و جلب رضایت مصرف کننده از نظر دسترسی به مواد غذایی آماده، عدم استفاده از اضافه کردنی، مواد نگهدارنده، رنگ و اسانس، توقف فعالیت آنزیمی بعلت و در نتیجه حفظ خواص ظاهری، کیفی و تغذیه ای محصولا انجماد اجزا به صورت تک به تک و جداگانه که موجب استفاده آسانتر خواهد شد.

شاهی گفت: حسن این روش حفظ کیفیت بافت و طعم محصول منجمد در حد محصول تازه است و چون حرارت نمی بینند پروتئین، ویتامین ها و کربوهیدرات ها و کلیه مواد مغذی آن حفظ می شود و در روش نگهداری انجماد آسیب مواد غذایی در مقایسه با سایر روش های نگهداری کمتر است.وی ادامه داد: از دیگر مزیت این محصولات دسترسی داشتن به تمام محصولات کشاورزی و باغی در تمام فصول سال و ماندگاری تا 18 ماه در فریزر است، بدون آنکه بافت خود را از دست دهد.

انجماد سریع در مقایسه با کنسرو کردن

شاهی مدیر کیفیت و نماینده شبکه بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی در این واحد صنعتی در تبادل نظر با خبرنگار ما در مورد تفاوت انجماد سریع با کنسرو کردن گفت:کنسرو کردن یکی از روش های نگهداری مواد غذایی است که اساس آن بر پایه از بین بردن میکروب ها با استرلیزه کردن در دمای حداقل 120 درجه سانتیگراد بالای صفر است. این حرارت همانطور که باعث از بین بردن باکتری ها و عوامل فساد می شود باعث از بین بردن اکثر ویتامین ها ، املاح و پروتئین ها وانهدام بافت، رنگدانه ها ‚ عطر‚ طعم نیز می شود و در نهایت محصول ارزش غذایی خود را از دست می دهد.

شاهی ادامه داد: بعلت دمای انجماد (40- سانتی گراد) و زمان کوتاه انجماد (حداکثر 4 دقیقه)، آب موجود در بافت سبزی ها و میوه ها قبل از تشکیل بلور های درشت، یخ میزند. در نتیجه سلول های بافت ماده آسیب نمی بیند و نه تنها در زمان انجماد بلکه پس از یخ زدایی نیز شکل ظاهری محصولات تغییر نمیکند.

صادرات محصولات منجمدو نقش آن در گردش مالی استان

شیخ الاسلام مدیر فنی این واحد صنعتی در تبادل نظر با خبرنگار ما گفت: از آنجایی که نمی توان تمام مواد غذایی را تازه مصرف کرد استفاده از روش منجمد سریع موادغذایی و مزیت های آن باعث شد تا پای صادرات هم به این واحد صنعتی و محصولاتش باز شود.

شیخ الاسلام ادامه داد: استان ما به دلیل اقلیم مناسب در فراوری میوه، غلات، سیزیجات پتانسیل بالایی دارد و اگر حمایت ازسرمایه گذاران و کشاورزان و خرید تضمینی به موقع باشد ارز آوری خوبی برای استانمان خواهد داشت.

تاجیک مدیر عامل کارخانه به ارز آوری فراوریات این واحد صنعتی اشاره نمود و گفت: درآمد سالانه این واحد از خط فراوری سیب زمینی نیمه آماده حدود 60 تا 70 میلیارد تومان است که حدود 80 درصد آن از صادرات تامین می شود.

تاجیک اضافه کرد: این ارز آوری با هموار بودن جهت و حمایت سازمان جهاد کشاورزی استان و همچنین با برقراری تعامل بیشتر بین کشاورز و سرمایه گذاران می تواند این ارز آوری را به 200 تا 500 میلیارد تومان هم افزایش دهد.

وی اضافه کرد: از برنامه های آینده این واحد صنعتی اضافه کردن خط فراوری چیپس خواهد بود که در افزایش جذب نیروی انسانی نیز تاثیرگذار است.

امید است با تکیه بر ظرفیت های داخلی و حمایت های به موقع مسئولان از کشاورزان و سرمایه گذاران با هدف تامین احتیاج های به روز داخل و خارج از استان فراهم شود که نتیجه آن رونق فراوری و افزایش ارزآوری و گردش مالی است.

گزارش از گنجا محمودی ممنبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "صندلی واحد های صنعتی انجماد میوه و سبزیجات در گلستان ، انجماد راهی برای کاهش هدر رفت محصولات کشاورزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صندلی واحد های صنعتی انجماد میوه و سبزیجات در گلستان ، انجماد راهی برای کاهش هدر رفت محصولات کشاورزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید