تغییر کاربری گرگ های تنها در راند صلیبی

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، نورنیوز نوشت: سازمان سیا از حدود 7 ماه قبل با ایجاد تشکیلاتی تحت عنوان راند صلیبی که مقر آن در یکی از کشورهای عربی منطقه است ضمن جذب و به کارگیری کارشناسان و افراد مرتبط با جریان های سلفیت جهادی، برنامه ریزی برای سازماندهی هسته های جدید گروه های وابسته به القاعده و داعش را آغاز کرده است.

تغییر کاربری گرگ های تنها در راند صلیبی

بیش از دو ماه است که هسته های کوچکی از گروه داعش فعالیت مجدد خود را در برخی استان های عراق از جمله الانبار، دیالی و صلاح الدین آغاز کرده و با انجام عملیات ایذایی، بمب گذاری و حمله به پایگاه های نظامی موجب شکل گیری ناامنی در بخش هایی از عراق شده اند.

هم زمان با این اقدامات، صفحات مربوط به این گروه در فضای مجازی نیز مجدداً فعال شده و ضمن بزرگ نمایی این تحرکات از انجام فعالیت های گسترده تر در آینده نزدیک خبر می دهند.

در حالی که آغاز اقدامات جدید گروه داعش در ابتدا نتوانست موجب شکل گیری حساسیت ویژه ای در مقامات و سازمان های امنیتی و انتظامی عراق شود، لیکن افزایش تعداد این اقدامات ضمن ایجاد تحرک بیشتر در نیروهای مقابله کننده با تروریسم در عراق، واکنش مقامات سیاسی این کشور را نیز به دنبال داشته است.

طراحی و اجرای سلسله عملیات رمضان از سوی الحشد الشعبی و ارتش عراق و پاک سازی مناطق آلوده در استان های مختلف این کشور از جدی شدن تهدید این گروه و عزم نیروهای نظامی و امنیتی برای مقابله و مهار سریع آن خبر می دهد.

پیشتر، برخی کارشناسان سیاسی و امنیتی در عراق، تحرکات اخیر داعش را که چون گذشته با پشتیبانی فعال رسانه ای نیز همراه است نشانه ای نگران کننده از قصد آمریکا و متحدان منطقه ایش برای سازماندهی مجدد داعش و تحمیل مجدد ناامنی، بی ثباتی وگسترش تروریسم در عراق قلمداد کرده بودند که اکنون اطلاعات متقن به دست آمده از منابع موثق آن را تایید می کند.

بر اساس اطلاعات دریافت شده، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از حدود 7 ماه قبل با ایجاد تشکیلاتی تحت عنوان رند صلیبی که مقر آن در یکی از کشورهای عربی منطقه قرار گرفته است ضمن جذب و به کارگیری کارشناسان و افراد مرتبط با جریان های سلفیت جهادی، برنامه ریزی برای سازماندهی هسته های جدید گروه های سلفی جهادی وابسته به القاعده و داعش را آغاز کرده است.

صفحات جدید ایجاد شده در فضای مجازی نیز از سوی تشکیلات رند صلیبی مدیریت می شود و ضمن ارائه محتوای آموزشی مبتنی بر آموزه های سلفیت جهادی، سازماندهی، جذب و هدایت گروه هایی که در راهبرد قبلی داعش به عنوان گرگ های تنها فعالیت می کردند را نیز برعهده گرفته است.

بررسی محتوای صفحات ایجاد شده از سوی تشکیلات رند صلیبی در فضای مجازی نشان دهنده اطلاعات نسبتا دقیق اداره کنندگان این صفحات از شرایط حاکم بر هسته های فعال داعش در عراق و برخی دیگر از کشورهای منطقه است که خود از ارتباط نزدیک این تشکیلات با منابع دستگاه اطلاعاتی آمریکا خبر می دهد.

به دنبال تصویب قانون خروج نیروهای نظامی بیگانه از عراق توسط مجلس این کشور، تحرکات گسترده ای از سوی آمریکا برای خنثی سازی این مصوبه و وادار نمودن هیئت حاکمه عراق برای عدم اجرای این قانون آغاز شده است.

آمریکایی ها ضمن هدایت جریان بازسازی داعش و برخی گروه های مرتبط با القاعده و پشتیبانی از آنها برای انجام عملیات در عراق، ایجاد بی ثباتی امنیتی در این کشور را پیگیری می کنند.

علاوه بر این و به صورت هم زمان ضمن انجام اقدامات سیاسی، رسانه ای و امنیتی، تضعیف سازمان الحشد الشعبی که زبده ترین ساختار مقابله با تروریسم در عراق است نیز از سوی آمریکایی ها دنبال می شود.

بر اساس برنامه اعلام شده، قرار است گفتگوهای راهبردی میان آمریکا و دولت عراق در ماه ژوئن آغاز شود که نتایج آن می تواند در تعیین آینده حضور و ایفای نقش آمریکا در عراق و منطقه بسیار حائز اهمیت باشد.

دولت جدید عراق که پس چندین ماه بی ثباتی در ساختار سیاسی این کشور توانست از مجلس رأی اعتماد بگیرد با چالش های متعدد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ناشی از اختلاف گروه های سیاسی، کاهش شدید درآمدها به دلیل سقوط قیمت نفت، شیوع بیماری کرونا و مطالبات انباشته اجتماعی در این کشور روبرو است و در چنین شرایطی باید در مذاکرات ماه ژوئن با آمریکا از منافع عراق و مردم آن دفاع کند.

راهبرد سه پایه آمریکا برای تحت فشار گذاشتن دولت عراق، فعال سازی مجدد داعش، تضعیف سازمان الحشد الشعبی و آغاز مجدد تظاهرات خیابانی است که با پشتیبانی گسترده رسانه ای در حال پیگیری است.

افزایش انسجام گروه های سیاسی و قومی، ارجح دانستن منافع ملی به جای تمایلات و اهداف حزبی و پشتیبانی همه جانبه از دولت و البته نظارت دقیق بر عملکرد آن بر اساس راهبردهای مرجعیت حداقل اقداماتی است که می تواند دست دولت عراق برای دفاع از منافع مردم این کشور در مذاکرات ماه ژوئن با آمریکاییها را پر کند.

310 23310

منبع: خبرآنلاین

به "تغییر کاربری گرگ های تنها در راند صلیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر کاربری گرگ های تنها در راند صلیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید