تعمیم مطالعات باستان شناسی به کل شهرستان مرودشت

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، ایسنا/ براساس گفته های مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، تعمیم مطالعات باستان شناسی به کل شهرستان مرودشت صورت می گیرد.

تعمیم مطالعات باستان شناسی به کل شهرستان مرودشت

داستان چیست؟

حمید فدایی گفت: انجام آنالیز های روشمند باستان شناسی در محوطه و تپه های تاریخی از فعالیت های مهمیست که می تواند با صرف هزینه اندک و بدون احتیاج به کاوش های گسترده به نتایج و اطلاعات مهم تاریخی منجر گردد؛ بنابراین می توان از آن بعنوان یک ضرورت در شناخت توالی فرهنگی دشت مرودشت یاد کرد.

وی اضافه کرد: انجام این مطالعات ضمن آشکار کردن ارزش های منحصر به فرد تپه ها و محوطه های تاریخی، ترسیم کننده اولویت مطالعات بعدی نظیر مطالعات معین عرصه و حریم است و از این جهت با اهداف حفاظتی نیز همراه خواهد شد.

فدایی با اشاره به آنالیز های باستان شناسی اخیر پایگاه تخت جمشید گفت: اگرچه اولویت و تمرکز پایگاه در آنالیز های اخیر بر روی حرایم تخت جمشید بوده، اما با کامل شدن این محدوده، هم اکنون قصد داریم آنالیز ها را به کل شهرستان مرودشت تعمیم دهیم؛ بنابراین از رساله های محققین در انجام آنالیز های روشمند محوطه های تاریخی استقبال نموده و پشتیبانی های لازم را از محققان در این زمینه خواهیم داشت.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به شروع پروژه آنالیز روشمند تل جلوگیر در دشت مرودشت اطلاع داد و گفت: تپه های تاریخی حوزه رود کر از اهمیت ویژه ای در باستان شناسی منطقه برخوردارند؛ به ویژه انجام آنالیز های روشمند باستان شناسی در تل جلوگیر بدلیل آنکه شواهد ارزشمندی را از سه دوره مهم هخامنشی، اشکانی و ساسانی در خود دارد، می تواند با نتایج درخشانی همراه باشد.

سرپرست پروژه آنالیز روشمند تل جلوگیر سعادت آباد ابرج در شهرستان مرودشت گفت: نظر به اهمیت ویژه دشت مرودشت در موضوع باستان شناسی، این پروژه پس از اخذ مجوزهای قانونی و با همکاری پژوهشکده باستانشناسی، تعریق و شروع شده است.

وحید یونسی، با یادآوری اینکه تل جلوگیر در 40 کیلومتری شمال تخت جمشید و یک کیلومتری جنوب روستای سعادت آباد ابرج واقع شده است، در رابطه با اهداف آنالیز روشمند این محوطه تاریخی گفت: شناخت گاه نگاری نسبی و معرفی شاخصه های سفالی دوره های تاریخی این محوطه در حوزه رودخانه کر استان فارس زمینه ساز دستیابی ما به اطلاعات و یافته های ارزشمندی از میراث فرهنگی خواهد شد.

یونسی گفت: با توجه به شواهد باستان شناختی که هم اکنون در حال آنالیز است می توان این فرضیه را بیان کرد که کاربری این مکان نیز یک قلعه هخامنشی بوده و احتمالا در عصر ساسانی هم سکونت در آن وجود داشته است.

منبع: همگردی

به "تعمیم مطالعات باستان شناسی به کل شهرستان مرودشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعمیم مطالعات باستان شناسی به کل شهرستان مرودشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید