تخریب رو به افزایش باغات مهریز

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، مدیر کل تعاون روستایی استان یزد گفت: متاسفانه در سال های اخیر با توجه به خشکسالی های مکرر شاهد تغییر کاربری و تخریب رو به افزایش باغات مهریز هستیم

تخریب رو به افزایش باغات مهریز

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، علی جهازی در نشستی که به همین منظور با حضور مسئولان دستگاه های متولی در فرمانداری مهریز برگزار گردید، اظهار کرد: بنا به ضرورت بالا بردن بهره وری از منابع آبی و خاکی و اقتصادی کردن کشاورزی در این شهرستان و مهمتر از اینها حفظ و ثبت ملی باغ شهر مهریز به عنوان میراث عظیم گذشتگان، طرح ساماندهی و اصلاح باغات این شهرستان از سوی تعاون روستایی استان پیشنهاد شد.

به گفته وی، آنالیز تصاویر هوایی تهیه گردیده از شهرستان مهریز که قدیمی ترین آن متعلق به سال 1345 است، بیش از 650 هکتار اراضی باغی هم پیوند در این شهرستان را نشان می دهد که متاسفانه با توجه به خشکسالی های 17 سال گذشته، خشک شدن بخش هایی از قنوات و سفره های زیرزمینی، کمبود آب و عدم صرفه اقتصادی برای کشاورزان، بخش از این باغات تخریب یا تغییر کاربری گردیده است.

جهازی ادامه داد: در همین راستا با طرح ساماندهی و اصلاح این اراضی باغی در نظر است ضمن حفظ باغ های موجود با هدف بالا بردن بهره وری از منابع آبی و خاکی و اقتصادی کردن کشاورزی در این منطقه نسبت به یکپارچه سازی، اصلاح کشت و ترویج روش های آبیاری بهینه نظیر آبیاری تحت فشار و قطره ای اقدام گردد.

وی اعلام کرد: البته راهکارهای اجرایی این طرح با حضور جمعی از مسئولین ارشد، نمایندگان سازمان ها و نهادهای دولتی مرتبط نظیر فرمانداری، شهرداری، منابع طبیعی و میراث فرهنگی شهرستان و همچنین جمعی از نمایندگان و کارشناسان خبره محلی و تعدادی از تشکل های مردم نهاد شهرستان نظیر نظام صنفی کارهای کشاورزی و انجمن رشد و توسعه یکپارچه شهرستان مهریز، مورد آنالیز و تبادل نظر قرار گرفته است.

مدیر کل تعاون روستایی استان همچننی در این نشست اعلام کرد: کمبود آب از گذشته های بسیار دور، مردم مهریز را به کاوش و جستجوی منابع آب در زیرزمین واداشته و موجب حفر قنوات و چاه های متعددی در این منطقه گردیده است. مهریز از نظر آب های شیرین زیر زمینی در سطح استان بسیار غنی است و علاوه بر قنوات مورد استفاده در خود منطقه، اغلب قنوات مورد استفاده در شهر یزد و روستاها و آبادی های اطراف آن از این منطقه سرچشمه می گیرند.

جهازی مطرح نمود: مادر چاه اکثر این قنوات بر روی مخروطه افکنه های ارتفاعات غربی واقع شده است و مادر چاه چند قنات دیگر در زیر چشمه غربال بیز واقع است که از مهمترین قنوات مهریز می توان به قنات مهرپادین، قنات خورمیز، قنات بغداد آباد، قنات مزویر آباد، قنات منگاباد، قنات حسین آباد بغداد آباد و قنات عصمت آباد اشاره نمود.

مهریز یکی از شهرستان های استان یزد است که با وسعت 6717 کیلومترمربع در 30 کیلومتری جنوب مرکز یزد و در کنار جاده ترانزیت تهران - بندر عباس واقع شده است و با داشتن آب و هوای مناسب، شرایط خوبی را برای کشت انواع محصولات باغی و زراعی از قبیل پسته، گردو، بادام، انجیر، آلو، زردآلو، گندم و جو فراهم آورده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تخریب رو به افزایش باغات مهریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخریب رو به افزایش باغات مهریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید