بهترین روش تقویت آنتن تلویزیون چیست؟

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، برخلاف تصور عموم، تقویت آنتن تلویزیون فقط به کیفیت خود آنتن بستگی نداشته و عوامل بسیاری به تقویت سیگنال یاری می نمایند. اما چگونه آنتن تلویزیون را تقویت کنیم؟

بهترین روش تقویت آنتن تلویزیون چیست؟

وبلاگ اخبار تصویری | سرویس تکنولوژی - اگر خوش شانس باشید، مکان مناسبی برای قرار دادن آنتن تلویزیون خود پیدا می کنید و تصویر HD با کیفیتی را با یک آنتن معمولی در فضای آزاد دریافت کنید؛ درحالیکه در بیشتر اوقات با چرخاندن آنتن به سمت های مختلف باید زمانی را برای پیدا کردن جهت مناسب صرف کنید.

معمولا ما تنها روش تقویت آنتن تلویزیون را، تعویض یا دستگاری آنتن می دانیم.هرچند این مورد بی ربط نیست و قسمت زیادی از مساله را حل خواهد نمود، اما دلایل دیگری هم در برطرف مشکل دخیل هستند.

بسیاری از افراد از آنتن برای تلویزیون و گیرنده های دیجیتال خود استفاده می نمایند. اما گاهی اوقات به دلیل نامناسب بودن محل آنتن و یا کم بودن ارتفاع آن، سیگینال آنتن تلویزیون و گیرنده دیجیتال ضعیف است و ممکن است بعضی شبکه ها را نتوانید با کیفیت خوب ببینید. گاهی نیز سیم و کابل مستهلک یا نزدیکی کابل به مراکزی که امواج فراوری می نمایند مانند کابل فشار قوی و... بر مشکل دریافت می افزایند.

به هرحال ضعف در دریافت و تقویت آنتن تلویزیون با چند روش مختلف قابل حل است.

گام اول: انتخاب آنتن مناسب

به طور کلی قوی و ضعیف بودن سیگنال آنتن تلویزیون به ارتفاع انتن از زمین و ساختمان های اطراف بستگی دارد. آنتن هایی که چند جهته هستند و از چند جهت سیگنال ها را دریافت می نمایند. همچنین آنتن مخصوص گیرنده دیجیتال، برای این دستگاه ها بهتر عمل می نماید. به طبع آنتن تلویزیون رومیزی هرچقدر قوی باشد، کیفیت و قدرت سیگال آنتنی که در ارتفاع نصب می گردد را ندارد اما در بعضی خانه ها با همان آنتن رومیزی کار راه می افتد.

گام دوم: تنظیم ارتفاع آنتن

این عامل در کیفیت تصویر و قدرت سیگنال آنتن بسیار مهم است. به همین دلیل آنتن هایی که در ارتفاع هستند از آنتن های داخل خانه بهتر عمل می نمایند. سعی کنید آنتن را در مکانی که نزدیک پنجره است نصب کنید. در بالکن هم مکان خوبی برای نصب آنتن است و از آن بهتر پشت بام منزل شما است. گاهی طول کابل شما بر میزان قدرت سیگنال موثر است. سعی کنید بهترین مکان را برای آنتن با کمترین ط.ل سیم انتخاب کنید. البته گاهی مجبور به انتخاب کابل بلند هستید که خب آن موقع باید از تقویت نماینده استفاده کنید.

گام سوم: یافتن ایستگاه ها

بعضی از آنتن ها جهت دار هستند، به این معنی که شما باید آن ها را به سمت ایستگاه پخش امواج بچرخانید. برای اینکه متوجه بشوید برج های پخش در کجای منطقه شما واقع شده اند، می توانید به نقشه آنتن FCC DTV نگاه کنید. همچنین گاهی دکل های مخابراتی و ارسال نماینده سیگنال را می توان با چشم دید. مکان تقریبی را به یاد داشته باشید و در انتخاب مکان آنتن، آن را در نظر بگیرید.

گام چهارم: اختلالات را حذف کنید

هر متریال، دیورا، برج، ساختمانی که بین آنتن شما و مرکز پخش باشد یک عامل ضعیف نماینده است. سعی کنید بهترین مکان برای آنتن را پیدا کنید. گاهی حتی کابل های برقی، دستگاه های فرستنده سیگنال و... نیز باعث ایجاد اختلال هستند.

گام پنجم: استفاده از دستگاه تقویت نماینده آنتن تلویزیون

یک تقویت نماینده فرکانس بالا می باشد که جهت تقویت امواج ضعیف تلویزیون موج SW یا FM رادیو می توان آنرا بکار برد.

اگر از برفک تلویزیون خود رنج می برید یا رادیوی شما صدای فرستنده را بخوبی نمی گیرد نگران نباشید ، بوستر مشکل شما را حل می نماید. این کیت با ضریب تقویت چندین دسی بل امواج ورودی را در خروجی ؛ تا چندین برابر قویتر تحویل می دهد.

تقویت نماینده آنتن تلویزیون یک تقویت نماینده سیگنال است که فرکانس هایی در یک محدوده معین را تحت پوشش قرار می دهد. این فرکانس ها شامل سیگنال های تلویزیونی در باندهای وی.اچ.اف (VHF) و یو.اچ.اف (UHF) و نیز فرکانس های پخش رادیو در باند اف.ام (FM) است. مدار، بین آنتن و ورودی گیرنده شما متصل می گردد و سیگنال ها را تاچندین دسی بل (حدود 20دسی بل) تقویت می نماید. بنابراین دریافت حتی ضعیف ترین سیگنال ها را ممکن می سازد.

منبع: چگانه

منبع: ستاره

به "بهترین روش تقویت آنتن تلویزیون چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین روش تقویت آنتن تلویزیون چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید