بایدها و نبایدهای مهم هنگام خرید گوشی

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، پس از اجرایی شدن رجیستری، کاربران هنگام خرید گوشی همراه باید نکات لازم جهت آگاهی از اصالت گوشی را انجام دهند و توجه داشته باشند که به بهانه رجیستری و فعال سازی، هزینه ای به فروشنده پرداخت نکنند.

بایدها و نبایدهای مهم هنگام خرید گوشی

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، با اجرای طرح رجیستری (ثبت شماره گوشی های همراه) و مشمول شدن تمامی برندهای گوشی از ابتدای اردیبهشت ماه، صرفا گوشی هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده اند، در شبکه اپراتوری کشور فعال خواهند شد. طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در راستای اجرای آخرین مرحله طرح احراز اصالت تجهیزات دارای سیم کارت (رجیستری) تمامی گوشی هایی که پیامک مبنی بر غیرقانونی بودن گوشی دریافت کردند، 31 روز مهلت استفاده داشتند و پس از آن دیگر از شبکه سرویس نخواهند گرفت.

به همین دلیل ضروری است کسانی که قصد خرید گوشی دارند، حتما از اصالت گوشی اطمینان حاصل نمایند. برای استعلام اصالت گوشی، ابتدا باید کد دستوری #7777 را با یک تلفن همراه غیر از تلفن همراهی که قصد خرید آن را دارید، شماره گیری نموده و سپس عدد مربوط به گزینه استعلام اصالت را ارسال کنید. پس از آن باید شناسه 15 رقمی IMEI (بدون خط تیره، ممیز و ...) درج شده روی جعبه دستگاه مورد نظر را وارد کنید. البته جهت استعلام، شناسه IMEI را می توان به شماره 7777 نیز پیامک کرد.

هم چنین باید توجه داشته باشید که هر تلفن همراه، به تعداد جایگاهی که می توان روی آن سیم کارت قرار داد، دارای شناسه IMEI است. پس از ارسال این شماره به سامانه، باید اطلاعات ارائه شده (برند، مدل و ...) را با مشخصات تلفن همراه تطابق داد که تا این مرحله نیازی به باز کردن جعبه دستگاه نیست. در مرحله آخر نیز جعبه دستگاه مورد نظر را باز نموده، کد دستوری #06 را شماره گیری کنید و IMEI مشاهده شده را با IMEI درج شده روی جعبه دستگاه تطابق دهید.

توجه داشته باشید درصورت منفی بودن پاسخ استعلام ارسال شده از سرشماره با عنوان HAMTA یا عدم مطابقت اطلاعات نمایش داده شده با مشخصات دستگاه و یا عدم تطابق IMEI مشاهده شده با IMEI درج شده روی جعبه دستگاه، از خرید تلفن همراه خودداری کنید.

اما برای فعال سازی دستگاه مورد نظر، باید ابتدا کد دستوری #777 را شماره گیری نموده و عدد مربوط به گزینه فعال سازی را ارسال کنید. سپس شناسه 15 رقمی IMEI دستگاه مورد نظر را وارد نموده و شماره سیم کارتی که قصد فعال سازی دستگاه با آن سیم کارت را دارید، را نیز وارد کنید.

در مرحله بعدی کد فعال سازی (مربوط به دستگاه) را وارد نموده و اطلاعات واردشده را تایید کنید. درصورتی که پیامی دریافت کردید که حاکی از موفقیت آمیز بودن این فرآیند بود، می توانید اطمینان حاصل کنید که دستگاه شما به درستی فعال شده است.

فرآیند انتقال مالکیت فقط باید برای خرید گوشی های کارنموده (دست دوم) و توسط شخصی که قصد فروش گوشی را دارد، انجام گردد. برای انتقال مالکیت، ابتدا کد دستوری#777 را شماره گیری نموده و عدد مربوط به گزینه انتقال مالکیت را ارسال کنید. سپس شناسه تلفن همراهی که قصد انتقال مالکیت آن را دارید، انتخاب و عدد مربوط به آن را ارسال کنید.

درصورتی که هیچ شناسه ای برای شما نمایش داده نشد، عدد مربوط به گزینه افزودن دستگاه را وارد و ارسال کنید و در ادامه شناسه تلفن همراهی که قصد فروش آن را دارید، وارد کنید. در مرحله بعدی شماره تلفن همراه (سیم کارت) فردی که قصد انتقال مالکیت به وی را دارید را وارد نموده و اطلاعات واردشده را تایید کنید که در این مرحله کد فعال سازی به وسیله پیامک برای فرد خریدار ارسال می گردد.

اخذ هرگونه هزینه از خریدار به بهانه رجیستری، ثبت تلفن همراه، فعال سازی غیرقانونی است و پیگرد قانونی دارد. از طرفی کاربران باید توجه داشته باشند حتما پس از خرید دستگاه، فاکتور رسمی ممهور به مهر فروشگاه که IMEI دستگاه روی آن درج شده است را از فروشنده دریافت نمایند. شناسه IMEI روی جعبه دستگاه قابل رویت است و با شماره گیری کد #06 نیز روی صفحه نمایش تلفن همراه، نمایش داده می گردد که باید با یکدیگر مطابقت داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بایدها و نبایدهای مهم هنگام خرید گوشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدها و نبایدهای مهم هنگام خرید گوشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید