اهتمام خادمیاران رضوی در اسکان زائرین پیاده

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، زیارت معنا و مفهوم والایی دارد، به حدی که زندگی انسان را یک زیارت بامعرفت می توان تورق کند و روزهای تیره وتار، تبدیل به روزهایی گردد که انسان در پیشگاه ذات اقدس الهی سرافراز باشد. حالا که نوبت به زیارت حرم رضوی رسیده است، مثل هر سال، در سرمای پاییزی، جمعیت زیادی به پابوسی امام مهربانی ها آمده اند. مسیر ناهموار را با کودک و سالمند خود طی می نمایند، پاهایشان آبله دار می گردد؛ صورتشان از سرمای پاییزی یخ زده و دستانشان پینه می بندد.

اهتمام خادمیاران رضوی در اسکان زائرین پیاده

قدم ها را به سختی برمی دارند، اما در هر قدم لبیک یا رضا(ع) سر می دهند. با جان و دل آمده اند، چرا که مولایشان گفته:باید گریه کرد بر قبری که در طوس است. بی گمان در هر قدم امام مهربانی ها آن ها را همراهی می نماید و دستان یخ زده و لرزان آن ها را در دست خود می فشارد، چراکه برای تسلی دل جوادش قدم برمی دارند تا مرهمی شوند بر قلب بی قرارش. یوسف زهرا را کنارشان می بینند وامیددارند قدم هایشان زمینه ساز ظهور عظیم باشد. هر لبیک یا رضا(ع) درواقع لبیک یا صاحب الزمان(عج) است تا بگویند ما آمده ایم تا نشان دهیم بی تاب امام مهربانی ها هستیم و برای ظهور فرزندش دعا می کنیم.

حالا اما در این سرمای زمستانی، ایجاد مرکزی برای اسکان و استراحت زائران ضرورتی است انکارناپذیر. مجاوران مهمان نواز مشهد، خانه و کاشانه خود را عرصه خدمت به زائران نموده اند و با فراهم آوردن اسکان برای زائرین، خستگی را از تن زائران خسته می زداید.

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری،مساجد و ایستگاه های بین راهی و منازل مجاوران خورشید هشتم، پایگاه های شده اند برای اسکان زائران پیاده ای که زین پس از مسیرهای مختلف به شهر بهشت وارد می شوند. اینکه کسی منزل خود را در اختیار زائر آقا قرار می دهد، معنایی جز محبت به اهل بیت(ع) و رضا(ع) ندارد. خادم زائر می شوند و در فضای خانه خود، هر آنچه مهمان احتیاج دارد در اختیارش قرار می دهند.

توفیق خدمت به زائران را از آقا می خواهم

مرتضی افقهی یکی از خادمیاران رضوی محله توس است و در منزل و مسجد امیرالمؤمنین(ع) همراه عده ای از دلباختگان به ساحت امام خوبی ها، به زائران حضرتش خدمت می نمایند. سال هاست در منزل و مسجد محل به زائران حضرت خدمت می نماید و هر خانواده ای که پیاده به زیارت امام رئوف(ع) می آید را مهمان خانه اش می داند. این خادمیار انگیزه اش را دعای خیر زائرین می داند و می گوید: دعای آن ها بعد از خروج از منزل برایم ارزشی بالاتر از هر هدیه ای دارد.

افقهی از امام مهربانی ها توفیق می خواهد تا هرسال به زائرانش خدمت کند و ادامه می دهد:در مسجد امیرالمؤمنین(ع) هرساله 250 نفر از زائران پیاده حضرت اسکان می یابند و از خدمات مختلف مسجد استفاده می نمایند. آرزویش فراگیر شدن خدمت به زائرین بیان می نماید و می گوید:دوست دارم همه مردم مشهد از همه داشته های خود برای خدمت به زائران استفاده نمایند.

این خادمیار رضوی در برابر خدمتی که ارائه می دهد؛ از امام رئوف می خواهد که لحظه مرگ به فریادش برسد و دستگیر وی باشد. با خود می اندیشم که بی شک ضامن آهو -که هر خوبی را صدچندان پاسخ می دهد- ضامن او خواهد بود.

بهسازی مسجد برای حضور زائرین پیاده

محله خواجه ربیع مشهد، یکی دیگر از محل هایی است که در مسیر زائران پیاده قرارگرفته و همه ساله، میزبان مهمانان عزیزی است که از سمت کلات و روستاهای مسیر، با پیمودن راه های طولانی، خود را به این محله قدیمی می رسانند.

بهزادنیا نام یکی دیگر از خادمیارانی است که در مسجد چهارده معصوم(ع) به همراه چند نفر دیگر از هم محله ای های خود، زائران پیاده خورشید هشتم را اسکان می دهند. این خادمیار نیز با اشاره به فعالیت های خود و دوستانش برای اسکان زائرین، می گوید:مسجد محله ما نزدیک به محل رفت وآمد زائران است، از همین رو، زائرانی که از این مسیر عبور می نمایند، برای استراحت به این مسجد می آیند.

مسجد محله را برای پذیرای گرم از زائران بهسازی نموده اند تا زائر امام رئوف(ع) را در حد شأن و منزلتش پذیرایی نمایند، چراکه می دانند، امام، غریب نواز است و زائرغریب امام رئوف، بهترین هدیه و فرصتی است که می توان با تکریم او، عرض ارادت خود را به پیشگاه این امام بزرگوار ثابت کرد.

مردم خواجه ربیع گاه شب ها نیز به خانه خود نمی روند و در مراکز اسکان زائران، آماده خدمت رسانی هستند تا تمام وقت خود را در این ایام، صرف بهترین همسایه عالم نمایند.

برای رضایت رضای عزیزتر از جانم این مسیر را انتخاب نموده ام

سوژه بعدی ما یکی از مجاوران امام هشتم(ع) است که دو باب منزلش را در اختیار زائران پیاده حضرت قرار داده است. بیش از ده سال است که زائرین پیاده را به خانه خود می آورد و از آن ها پذیرایی می نماید. آدرس منزل خود را به همه می دهد تا اگر حتی یک زائر خسته، شبانگاه از راه رسید و مکانی برای استراحت نداشت، به منزل او بیاید. می خواهد که نامش را نبریم، چراکه من فقط به عشق آقا و برای رضایت رضای عزیزتر از جانم این مسیر را انتخاب نموده ام. می گوید: مردم محله سه راه فردوسی، آدرس محل های اسکان زائرین را می دانند زائرین را به منازل محل اسکان معرفی می نمایند و هر جا هم که پر گردد با هماهنگی با محل بعدی، به یک خانه دیگر ارجاع می دهند.

از اینکه می تواند خدمتی به مهمانان امامش انجام دهد، خرسند است و می گوید: هرسال منتظر زائران هستم و امیدوارم که شمس الشموس چراغ قبرم را روشن کند و دستگیر من در روز جزا باشد.

اینجا همه خادم الرضائیم...

امام غریب به مهمان نوازی شهره بوده و بی شک استراحت و پذیرایی از زائرین پیاده اش مهم ترین دغدغه برای این امام رئوف است. به لطف سنت دیرین و فرهنگ ناب میزبانی ساکنان خطه خورشید وهمت خادمیاران رضوی، هیچ کدام از مهمانان این امام همام درراه نخواهند ماند. امام رئوف، برای هر زائر، خادمی را قرار داده است چراکه اینجا، همه خادم الرضائیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اهتمام خادمیاران رضوی در اسکان زائرین پیاده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهتمام خادمیاران رضوی در اسکان زائرین پیاده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید