افزایش بهره وری ژنراتورهای بادی به یاری هوش مصنوعی

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، تهران- خبرنگاران- گوگل در حال کار روی پروژه ای برای پیش بینی وضعیت باد در مناطق مختلف است؛ سیستم هوشمندی که می تواند بهره وری و اتکاپذیری توربین های بادی را به شکل قابل ملاحظه ای افزایش دهد.

افزایش بهره وری ژنراتورهای بادی به یاری هوش مصنوعی

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار علمی وبلاگ اخبار تصویری، استفاده از انرژی بادی به عنوان یکی از اصلی ترین منابع انرژی های بازگشت پذیر خصوصا در مناطق بادخیز این روزها به سرعت در حال فراگیر شدن است، با این حال میزان بهره وری ژنراتورهای بادی کاملا متکی به وضعیت وزش باد در شرایط مختلف است.

در این میان، شرکت گوگل با یاری شرکت انگلیسی دیپ مایند DeepMind در حال توسعه و آزمایش سیستم هوشمندی برای بهبود بهره وری توربین های بادی است.

توسعه این سیستم هوشمند از سال پیش آغاز شد و کار اصلی آن در حقیقت ابداع روشی مبتنی بر یادگیری ماشینی برای برآورد میزان انرژی تولیدی ژنراتورهای بادی در 36 ساعت آینده است، بر این اساس فقط کافی است تا سیستم با اطلاعات هواشناسی و داده های وضعیت کنونی ژنراتور تغذیه گردد تا بتواند پیش بینی های نسبتا دقیقی را ارائه دهد و به این ترتیب کاربر می تواند روی میزان قابل اتکایی از انرژی تولیدی حداقل در 36 ساعت آینده حساب کند.

شرکت DeepMind که این روزها به عنوان یکی از پیشگامان حوزه هوش مصنوعی شناخته می گردد کار خود در این حوزه را در سال 2010 آغاز کرد و چهار سال بعد توسط آلفابت -شرکت مادر گوگل- خریداری شد و تقریبا تمامی پروژه های مرتبط با هوش مصنوعی گوگل و آلفابت این روزها توسط همین شرکت یا با همکاری آن در دست اقدام است.

علمی**9224** 1055

منبع: ایرنا

به "افزایش بهره وری ژنراتورهای بادی به یاری هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش بهره وری ژنراتورهای بادی به یاری هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید