آژانس اتمی: ایران کشور اشغال شده نیست که بتوانیم همه جای آن را بازرسی کنیم

به گزارش وبلاگ اخبار تصویری، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته که ایران کشور اشغال شده نیست که بتوان همه اماکن آن را بازرسی کرد.

آژانس اتمی: ایران کشور اشغال شده نیست که بتوانیم همه جای آن را بازرسی کنیم

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ اخبار تصویری، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته ایران مانند عراق پس از سال 2003 کشور اشغال شده نیست که بازرس های آژانس بتوانند تمامی اماکن آن را بازرسی نمایند.

گروسی در مصاحبه با روزنامه سوئیسی نویه زوریخر سایتونگ، در پاسخ به سئوال خبرنگار این روزنامه مبنی بر اینکه باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا گفته بود توافق هسته ای برجام امکان بازرسی در هر زمان و در هر مکان را فراهم می آورد گفت: ایران، مانند عراق بعد از سال 2003، کشور اشغال شده نیست که بازرس های خارجی بتوانند با حمایت سازمان ملل متحد بتوانند آزادانه همه جا بروند و وارد هر مکانی از آشپرخانه گرفته تا انبار ها شوند. نه؛ ایران، یک کشور دارای حاکمیت است.

وی اضافه نمود: ایران با ما بر دو اساس همکاری می نماید: تدابیر نظارتی مورد توافق (پادمان ها) و پروتکل الحاقی. اینکه می گویم شاید خیلی تکراری باشد، ولی پروتکل الحاقی گزینه های بیشتری برای بازرسی در اختیار ما قرار می دهد.

جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی روز 4 شهریورماه خاطرنشان کردند به توافقی برای تقویت همکاری ها و جلب اعتماد متقابل جهت تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن دست پیدا نموده اند.

در این بیانیه تصریح شده بود ایران به طور داوطلبانه به دو مکان معین شده توسط آژانس دسترسی داده و فعالیت های راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهد نمود.

بر اساس این بیانیه مقرر شد آژانس هیچ سؤال دیگری از ایران و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان هایی فراتر از آنچه که توسط ایران تحت موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اظهار شده اند، نداشته باشد.

در توافقنامه ایران و آژانس تصریح شده بود طرفین بر سر تاریخ های مربوط به این دسترسی ها توافق نموده اند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی خود که 14 شهریورماه منتشر شد خاطرنشان کرد که ایران اجازه دسترسی به یکی از این دو سایت را برای نمونه برداری های محیطی داده است.

این نهاد بین المللی روز 9 مهرماه هم خاطرنشان کرد بازرسان آژانس امکان حضور در دومین مکان در ایران را هم پیدا نموده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آژانس اتمی: ایران کشور اشغال شده نیست که بتوانیم همه جای آن را بازرسی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس اتمی: ایران کشور اشغال شده نیست که بتوانیم همه جای آن را بازرسی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید